Nowy numer 18/2024 Archiwum

Kościół w Ewangeliach

Królestwo Boże wśród was jest. Cuda Jezusa.

Wprowadzenie paralityka jest przedstawione bardzo szczegółowo. Chory był przyniesiony na macie. Wokół Jezusa zgromadzony był tłum który był jakby murem wokół Mistrza. Aby przedostać się do Jezusa przyjaciele chorego „odkryli dach” (Mk 2,4). Przynieśli go i opuścili przez dach, gdyż wierzyli, że Jezus może pomóc paralitykowi. Znamiennym jest, iż ewangelista podkreśla wiarę tych, którzy przynieśli chorego, nic zaś nie mówi o wierze samego paralityka. Jezus widząc wiarę ludzi, którzy przynieśli chorego dokonuje niezwykłego znaku. W Markowej Ewangelii wielokrotnie Jezus ukazany jest jako ten, który ma zdolność wyjątkowego poznania. Uczeń Piotra przekaże, iż Jezus widzi znajdujący się w potrzebie wielki tłum, który jest porównany do owiec bez pasterza (Mk 6,34); dostrzega uczniów jako trudzących się w czasie przeprawy przez jezioro (Mk 6,48). W przypadku leżącego u stóp Mistrza paralityka, duchowy wzrok Jezusa dostrzega to, czego inni nie widzą.

Jezus widzi, iż leżący przed nim człowiek jest grzesznym. Wie, że nade wszystko chory potrzebuje uzdrowienia duszy. Stąd też mówi, iż „grzechy się odpuszczają” (Mk 2,5). Takie bezosobowe wyrażenie wskazuje wyraźnie na działanie samego Boga. Stąd też słowa przekazane przez Marka mają znaczenie: „odpuszczone są twoje grzechy przez Boga”.

Siedzący uczeni w Piśmie słysząc słowa Jezusa sądzą: „On bliźni” (Mk 2,8).  Są zgorszeni, gdyż grzechy odpuszczać może tylko Bóg (zob. Wj 34,7; Iz 43,25; 44,22). Bóg, źródło życia, jest jedynym, który może zwyciężyć chaos grzechu, będący źródłem śmierci. Tylko Stwórca może ożywić to, co skazał na śmierć grzech. Jeśli miłość jest dawaniem życia, to przebaczenie jest wskrzeszeniem zmarłego. Nie może tego uczynić nikt inny, jak tylko Stwórca życia. Stąd też uczeni patrząc na Jezus zastanawiają się: „Dlaczego On to mówi?” (Mk 2,8).

« 9 10 11 12 13 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl