Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kościół w Ewangeliach

Królestwo Boże wśród was jest. Cuda Jezusa.

Św. Marek ukazuje najpierw liczne cuda, których Jezus dokonuje w Kafarnaum.

Pierwsza chronologicznie Ewangelia, którą wielu określa mianem Ewangelii Piotra, jako pierwszy cud dokonany przez Jezusa przekazuje uzdrowienie człowieka opętanego w synagodze w Kafarnaum.

Oto w synagodze przebywał człowiek mający ducha nieczystego. Już ta wzmianka wydaje się dziwną, gdyż duch nieczysty przebywał w miejscu, w którym nie powinno go być. Możliwe jednak, iż do tej pory nikt go nie zauważył i duch ujawnił się dopiero pod wpływem Bożej mocy słów Jezusa. Dla ewangelisty zły duch jest kusicielem, tym, który zabiera człowiekowi słowo czyniące go dzieckiem Bożym. Dlatego też potrzebna była radykalna interwencja Jezusa. Duch nieczysty rozpoznał Jezusa, dlatego zaczął krzyczeć: „Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boży” (Mk 1,24). Nie mówił do Jezusa normalnie, ale krzyczy, wyrażając w ten sposób swoją złość i bezsilność wobec silniejszego. Demon mówi o sobie w liczbie mnogiej, co może oznaczać, że nie jest on sam. Zły duch zna powód misji Jezusa. Wie, że Mesjasz ma unicestwić zło, czyli jego i śmierć, czyli skutek grzechu. Zdradza też pochodzenie Jezusa od Boga i Jego świętość. Szatan doświadczył już tych przymiotów Jezusa gdy próbował Go kusić na pustyni.

Jezus jako święty jest dokładnym przeciwieństwem ducha nieczystego. Demony starają się rozpowszechnić przed czasem prawdziwą tożsamość Jezusa. Być może dlatego, że gdyby im się to udało, Jezus uniknąłby krzyża i Boski plan zbawienia nie zostałby wypełniony. Jezus nie dyskutuje ze złym duchem i rozkazuje duchowi nieczystemu: „Milcz i wyjdź z niego!” (Mk 1,25). Jezus nakazuje mu milczenie, gdyż nie nadeszła jeszcze pora ujawnienia, kim On jest.

« 2 3 4 5 6 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl