Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kościół w Ewangeliach

Królestwo Boże wśród was jest. Cuda Jezusa.

Czyli Jezus pragnie zachować tajemnice. Można odnieść wrażenie, że nie chce by rozgłaszano, iż jest Mesjaszem.

W Ewangelii wg św. Marka mamy do czynienia z tzw. sekretem czy tajemnicą mesjańską. Polega ona właśnie na tym, że Jezus zakazuje uzdrowionym i demonom rozgłaszania, kim jest i jakich czynów dokonuje. Czyni tak, gdyż jest jeszcze za wcześnie i dla niektórych mogłoby to być zbyt wielkim zaskoczeniem. Mogło też przynieść odwrotny do zamierzonego skutek. Jezus także nie chce by widziano w Nim Mesjasza politycznego. Mocą Bożą nakazuje demonowi opuszczenie człowieka, który jest dzieckiem Bożym i tylko Bóg może w nim mieszkać. Zło jednak nie jest skore do opuszczania miejsca, które wydawało mu się, że posiadł. Nie chce wypuścić zdobyczy ze swoich szponów, dlatego wychodzi z człowieka zadając mu ból fizyczny i z wielkim krzykiem.

Wydarzenie to wprawia w zdumienie zgromadzonych w synagodze. Widzą, że nauka Jezus rzeczywiście posiada wielką moc, ponieważ ma władzę nawet nad duchami nieczystymi. Cud ten przyczynił się do tego, że bardzo szybko wieść o nowym Nauczycielu rozeszła się po całej Galilei.

Te znaki mocy Jezusa zapowiadały nową rzeczywistość, która była jeszcze ukryta i zapewne dla wielu jeszcze niedostrzegalną, ale już była obecna. Jest to antycypacja tego, co dopiero nastąpi, tzn. rozprzestrzenienia się Ewangelii po wszystkich krańcach świata i po wszystkie czasy.

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl