Nowy numer 17/2024 Archiwum

Polskie serca w Kamerunie

Po dwuletniej przerwie z powodu pandemii, polscy misjonarze przybyli na spotkanie organizowane od lat z okazji Święta Niepodległości 11 listopada.

Tradycyjnie spotkali się w sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Atoku, gdzie posługują księża marianie. Spotkanie trwa od 10 do 13 listopada. Zakończy je wspólna Eucharystia o godz. 12.00.

Spotkania takie jak zawsze mają wymiar wspólnotowy, ewangelizacyjny i misyjny. - Tym razem pragniemy zwrócić większą uwagę na naszą pracę jako misjonarzy polskich, podzielić się naszymi charyzmatami i tym, jak przekazujemy doświadczenie Kościoła w Polsce, w którym wzrastaliśmy - mówi uczestniczka spotkania Ewa Gawin pracująca w Kamerunie od 32 lat. Uczestnicy usłyszeli relację z beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej od nowo przybyłego do Kamerunu misjonarza, ks. Marka Kapłona.

Stały uczestnik spotkania, biskup diecezji Doumé-Abong’ Mbang Jan Ozga oraz ks. Eugeniusz Bednarek, przypomnieli przybyłym historię pierwszych misjonarzy fideidonistów na kameruńskiej ziemi (ponad 350 tych, którzy pracowali i pracują). Historię świeckich (30 osób - w tym kilkanaście z diecezji tarnowskiej, z których pierwszą była pielęgniarka Agata Piwowar pochodząca z Rytra) opowiedziała pani Ewa.

Ewa Gawin wspomina Agatę Piwowar.   Ewa Gawin wspomina Agatę Piwowar.
Wydział misyjny

Każdego dnia pod przewodnictwem biskupa Jana sprawujemy Eucharystię w nowo odnowionym sanktuarium (w czym diecezja tarnowska ma również swój udział), modląc się szczególnie za tych misjonarzy i misjonarki, którzy w tym roku obchodzili swoje jubileusze.

- Wieczory gromadziły nas na wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych i nie tylko. Naszym gościem, jak zawsze, była pani konsul honorowa Miriam Etoga - relacjonuje Ewa Gawin.

Z powodu niestabilnej sytuacji w rejonie anglojęzycznym na północy kraju, przybyło wyjątkowo mało misjonarzy, bo 37, z których większość stanowią siostry zakonne.

Uczestnicy spotkania.   Uczestnicy spotkania.
Wydział misyjny

Warto wiedzieć, że obecnie w Kamerunie posługuje kilkanaście misjonarek i misjonarzy pochodzących z diecezji tarnowskiej. Są m.in. siostry pallotynki związane z diecezjami: Doumé-Abong’ Mbang, Jaunde, Bafoussam: s. Rafała Raś z Gumnisk k. Dębicy i s. Urszula Żarów ze Zgórska. Jest od 25 lat posługująca w Afryce s. Barbara Pustułka z Łukowicy (zgromadzenie sióstr od Aniołów), prowadząca przedszkole i szkołę w Essengu w diecezji Doumé-Abong’ Mbang. Są dominikanki: s. Michaela Madej, rodem z Tarnowa, dentystka, s. Piotra Padoł, pochodząca z Bruśnika i s. Alina Sędzimir z Nawojowej. Są też siostry józefitki: s. Patryka Wodzień ze Stasiówki i s. Leticja Niemczura pochodząca z Luszowic, która obecnie jest przełożoną regionalną w swoim zgromadzeniu.

Zakony męskie reprezentowane są przez paulina o. Franciszka Meusa pochodzącego ze Szczawy pracującego w archidiecezji Bertoua w Belabo, a wcześniej w diecezji Mbalmaju w Ayos, i sercanina o. Zdzisława Pławeckiego, który pochodzi z Muchówki. Pracował w diecezji Bafoussam,  a obecnie w archidiecezji Jaunde.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy