Tarnowski

Tajemnica ojcostwa Boga

"Czyż to nie On jest twoim Ojcem, który cię stworzył i umocnił?" (Pwt 32,6)

Można zatem powiedzieć, że z opowiadania wyłania się obraz Boga Stwórcy, który jest Ojcem wszechmogącym?

W taki sposób mówi o Bogu, jako Ojcu wszechmogącym wyznanie wiary chrześcijańskiej, które podejmując pierwsze zdanie Biblii (Rdz 1,1), jak w przypadku Symbolu Apostolskiego, wyznaje: „Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi”. Bóg jest Ojcem wszechmogącym, ponieważ jest jedynym Panem i Stwórcą wszystkiego, co istnieje: „Wszystko, cokolwiek PAN zechce, czyni na niebie i na ziemi, w morzu i we wszystkich głębinach” (Ps 135,6). Wszechmocny Bóg, który „czyni wszystko, co zechce” (Ps 115,3) jest Stwórcą, dla którego nie ma nic niemożliwego: „Ty sam, Panie mój, Boże, stworzyłeś niebo i ziemię Twoją wielką mocą i wyciągniętym ramieniem. Dla Ciebie nie ma rzeczy niemożliwej” (Jr 32,17). Ten wszechmogący Ojciec, jako Pan wszechświata, działa w sposób zaplanowany i logiczny, urzeczywistniając swoje stwórcze plany: „Ja swoją wielką siłą i wyciągniętym ramieniem stworzyłem ziemię, człowieka i zwierzęta, które są na powierzchni ziemi. Daję to wszystko temu, komu zechcę” (Jr 27,5). Katechizm Kościoła Katolickiego podkreślając znaczenie Bożej wszechmocy przypomina, że jest to jedyny przymiot, jaki został wymieniony w Symbolu wiary w odniesieniu do Boga, który charakteryzuje następująco: „Wierzymy, że wszechmoc Boża jest powszechna, ponieważ Bóg wszystko stworzył, wszystkim rządzi i wszystko może; jest miłująca, ponieważ Bóg jest naszym Ojcem; jest tajemnicza, ponieważ tylko wiara może ją uznać, gdy „w słabości się doskonali” (2Kor 12,9)” (KKK 268).

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl