Nowy numer 38/2023 Archiwum

Najtrudniejsza księga

Ostatnia księga w zbiorze Pisma Świętego – Apokalipsa św. Jana – wywołuje różne reakcje tych, którzy biorą ją do ręki.

***

Wielu chrześcijan nie kocha wystarczająco Apokalipsy św. Jana. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: gdyż jej nie znają i fałszywie ją rozumieją.

Mimo trudności, na jakie napotykamy, spróbujmy jednak czytać tę Księgę, bo przecież jest ona Słowem Bożym, a więc powinna być głoszona we wszystkich epokach. Jak kiedyś prorocy Izraela czuli się zmuszeni powtarzać, wbrew pragnieniom i oczekiwaniom narodu, orędzie Boga, chociaż byli wyśmiewani albo nawet wypędzani z kraju, gdyż, jak sądzono, utrudniają życie i sieją niepokój, tak również i dzisiaj Kościół musi głosić orędzie Apokalipsy św. Jana, nawet jeżeli naraża się na niechęć, brutalne ataki czy niezrozumienie, gdyż wstrząsa współczesną pewnością wielu i obojętnością religijną.

Tę Księgę należy jednak spożywać powoli (por. Ap 10,9-10). Trzeba ją smakować, gdyż głosi niewyobrażalną i nie do wypowiedzenia Dobrą Nowinę.

Nie zapominajmy jednak, że nigdy nie zdołamy całkowicie wyjaśnić wielu niewiadomych, jakie kryje w sobie tekst Apokalipsy św. Jana.

Jest ona jednak wciąż aktualna. Czyż nie odkrywamy obecności Szatana w działaniu wszystkich wybierających nieprawość? Jest Księgą dla każdego pokolenia i dla każdego człowieka. Objawia dramat dziejów, przez który Chrystus, jako Alfa i Omega tych dziejów, zwycięża zło, kierując świat ku Ojcu.

Apokalipsa św. Jana jest księgą teraźniejszości i przyszłości, walki i nadziei, nasienia i drzewa, Jerozolimy historycznej – ziemskiej, goszczącej także okrutny Babilon, ale i Jerozolimy nowej i świętej, miasta lęku i radości, sądu i chwały.

 [1] Por. Euzebiusz, HK 7,24,4.

[2] E. Ehrlich, Apokalipsa Księga Pocieszenia, Poznań: Pallottinum 1996.

[3] Gianfranco Ravasi, Apokalipsa, Kielce: Jedność 2002, s. 15.

[4] A. Salas, Apokalipsa. Symbolizm czy rzeczywistość historyczna?, Częstochowa: Edycja Świętego Pawła, 2004, s. 6.

[5] E. Ehrlich, dz. cyt., s. 7.

 

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor

Quantcast