Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pamiętamy modlitwą

Śmierć życia nie targa, lecz je uwydatnia. Wspominamy zmarłych kapłanów, zasłużonych mieszkańców Tarnowa, Nowego Sącza, Dębicy, Mielca i Bochni.

Wiesław Tlałka - znany bocheński ginekolog, wieloletni ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w miejscowym szpitalu. Społecznik. Od 2003 r. aż do śmierci był w zarządzie Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Publikował w „Wiadomościach Bocheńskich”, prezentował wykłady i prelekcje m.in. w Domu Bochniaków oraz w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Józef Wojtowicz - zasłużony trener chodu sportowego Odrodzonego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Mielcu. Na początku lat 50. uczestniczył w biegach narodowych. Trenował sprinty i biegi średniodystansowe w LKS "Tęcza" Mielec. Rekordy życiowe to: 11,5 sek. na 100 m, 23,5 sek. na 200 m. Od 1953 r. zajmował się trenowaniem młodzieży, a w 1955 r. uzyskał uprawnienia instruktora lekkoatletyki. Pracował w Radzie Powiatowej LZS w Mielcu. Uzyskał tytuły trenera II, a później I klasy. W latach 80. zajął się chodem sportowym. Był dyrektorem MOSiR w Mielcu w latach 1989-1996. Zainicjował powstanie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" i jego połączenie z LKS "Tęcza". Był organizatorem imprez cyklicznych (sztafet) szlakami związanymi z Miejscami Pamięci Narodowej i rocznicami wielkich wydarzeń w historii Polski. Był też jednym z inicjatorów i organizatorów Memoriału Gen. W. Sikorskiego. Po rozstaniu z TG "Sokół" w 2000 r. zainicjował powstanie Odrodzonego TG "Sokół" i był jego wiceprezesem. Doprowadził do współpracy klubu z klubem sportowym w Iwanofrankowsku (Ukraina). Wychował i trenował wielu reprezentantów kraju w biegach i chodach sportowych w kategorii seniorów i juniorów, m.in.: biegaczy J . Szaładygę , B. Szkotnickiego i B. Płaskonkę oraz specjalistów chodu sportowego: K. Mróz (Mosio), R. Rogóż (Kapuścińska), B. Betlej, A. Sambor, D. Wolskiego, R. Sikorę,  w tym uczestników Igrzysk Olimpijskich P. Buziak i R. Augustyna. Prowadzeni przez niego zawodnicy zdobyli ponad 120 medali Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Wyróżniony odznaczeniami państwowymi i resortowymi.

Antoni Weryński - prezes SPR Stal Mielec. Ukończył Technikum Mechaniczne, studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W 1963 roku zaczął trenować piłkę ręczną w Stali Mielec. Do składu I drużyny wszedł w 1967 roku. Wtedy też został zatrudniony w WSK Mielec i jako pracownik zakładu został oddelegowany do reprezentowania Stali. W pierwszej drużynie mieleckiego klubu grał do 1984 roku, był współautorem największych sukcesów mieleckiego klubu: pierwszego awansu do ekstraklasy w 1969 roku, zdobycia Pucharu Polski w 1971 roku, wicemistrzostwa Polski w 1975 roku. Tylko w sezonie 1981/1982 opuścił na krótko Stal, wyjechał do austriackiego pierwszoligowca Alpine Linz. W młodzieżowej reprezentacji Polski rozegrał 8 spotkań. W 1978 roku uzyskał uprawnienia instruktora piłki ręcznej. Od lat 90. angażował się w działalność Stowarzyszenia Nasz Mielec. W 1994 roku został wybrany Radnym Miejskim. W latach 1994 – 1998 był członkiem Zarządu Miasta Mielca. Był członkiem Mieleckiej Izby Gospodarczej i jednym z założycieli Mieleckiego Towarzystwa Kupieckiego, a także pierwszym prezesem tej organizacji. Od 1999 roku pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Stal Mielec.

« 3 4 5 6 7 »

Zapisane na później

Pobieranie listy