Pamiętamy modlitwą

Śmierć życia nie targa, lecz je uwydatnia. Wspominamy zmarłych kapłanów, zasłużonych mieszkańców Tarnowa, Nowego Sącza, Dębicy, Mielca i Bochni.

Płk Wacław Ociepka - wieloletni szef sądeckiego WKU. Pochodził z Pasierbca. Był absolwentem Gimnazjum w Limanowej i Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu. Jako młody oficer służył w jednostkach liniowych w Choszczynie i Chełmie Pomorskim.
Był szefem Wojskowej Komendy Uzupełnień (wcześniej WKR) w Nowym Sączu w latach 1975-1990 zeszłego stulecia. Społecznik. Był radnym powiatu limanowskiego i nowosądeckiego a także miasta Nowego Sącza. Zasłużony przy budowie szkół w Pasierbcu, Kąclowej, Łososinie Górnej. Pomagał również przy budowie kościołów w Pasierbcu, Łososinie Górnej, Zabrzeży, Łomnicy i Łososinie Dolnej. Po przejściu na emeryturę wiceprezes, a później prezes zarządu wojewódzkiego Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy, działał również w LOK i PCK. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
 

Jan Witowski - żołnierz Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, antykomunistycznej partyzantki działającej na Sądecczyźnie w latach 1947-49. Pochodził z Poręby Małej. Pełnił funkcję organizatora placówek, tzw. trójek, nosił pseudonim Szlifbruk. Aresztowany przez UB  27 sierpniu 1948 roku i skazany przez sąd stalinowski; przesiedział 7 lat w najcięższych więzieniach PRL: Wronkach i Rawiczu.

 

Stanisława Longosz - nauczycielka i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy, radna miejska trzech kadencji. Była doktorem nauk humanistycznych, od połowy lat 60. nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 2. Działała w Związku Nauczycielstwa Polskiego; zaś w 1980 roku także w nauczycielskiej Solidarności. Od 1982 do 1985 roku była zastępcą dyrektora, zaś od 1985 do 1994 roku dyrektorem SP 2; wtedy przeszła na emeryturę. To za jej kadencji szkoła ta odzyskała nazwę Królowej Jadwigi. Przez trzy kadencje, w latach 1994-2006 była radną miejską z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w pierwszej i trzeciej kadencji przewodniczącą Komisji Oświaty. Rozwój szkół zawsze był jej najbliższy, dopominała się i walczyła o ich remonty, ale także o rozwiązania socjalne, korzystne dla nauczycieli. Także dzięki jej zaangażowaniu wybudowana została sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej nr 11, dokończona budowa Miejskiego Gimnazjum nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 12 na Wolicy, rozpoczęta też została budowa nowego budynku SP nr 10.

« 3 4 5 6 7 »