Pamiętamy modlitwą

Śmierć życia nie targa, lecz je uwydatnia. Wspominamy zmarłych kapłanów, zasłużonych mieszkańców Tarnowa, Nowego Sącza, Dębicy, Mielca i Bochni.

Jerzy Sopoćko - aktor, reżyser teatralny, dyrektor naczelny i artystyczny Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie od sierpnia 1995 do grudnia 1997. W Tarnowie wyreżyserował przedstawienia: „Skąpiec” Molier(1996), „Ironia Losu” Marcel Mithois (1996), „Wisława Szymborska” (1996), „Matka” S.I.Witkiewicz (1997) i „Parking” A.B.Fac (1997).

Ppor. Zdzisław Furmański pseudonim „Śmiały” - bojownik walk o niepodległość Polski w latach okupacji niemieckiej i sowieckiej, m.in. żołnierz zgrupowania partyzanckiego mjr. Jana Piwnika „Ponurego”, więziony przez Niemców i komunistów, Żołnierz Wyklęty, odważny, niezłomny,  żarliwy polski patriota, do końca swoich dni  niezwykle aktywny,  zaangażowany w przedsięwzięcia kilku organizacji, które są sygnatariuszami  Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości.

Emil Wzorek - wybitny trener i wychowawca wielu wspaniałych lekkoatletów, wszechstronny sportowiec, m.in. bokser Metalu, koszykarz Tarnovii, bobsleista Olimpii Kowary i posiadacz I klasy w gimnastyce sportowej, najbardziej związany był z „Królową Sportu”.

Specjalizował się w biegach średnich i długich, był medalistą mistrzostw Wojska Polskiego ale przede wszystkim świetnym trenerem. Szkoleniowiec sekcji lekkoatletycznych Tarnovii Tarnów i Unii Tarnów. Zawodnicy trenowani przez Emila Wzorka odnieśli wiele sukcesów sportowych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Wychował wielu wybitnych reprezentantów Polski, uczestników poważnych zawodów w Polsce i Europie. Wychowankami trenera Wzorka są m.in. Danuta Mysiakówna-Nowak - mistrzyni Polski i członkini kadry olimpijskiej, Edward Mleczko – wielokrotny mistrz Polski na długich dystansach, rekordzista Polski na 10 000 m, reprezentant Polski, czy też Feliks Wawrzoń – rekordzista Polski na 800 m, czwarty zawodnik mistrzostw Europy i wielu innych.

Tadeusz Urban - radny pierwszej kadencji tarnowskiego samorządu w latach 1990 – 1994, wieloletni i zasłużony pracownik Zakładów Azotowych, z zamiłowania turysta, działacz PTTK, członek Klubu Górskiego „Karpaty” Tarnów.

Władysław Konieczny - historyk, długoletni kustosz placówki muzealnej Dwór w Dołędze (gm. Szczurowa), Oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Człowiek o dużej kulturze osobistej, postać ceniona, znana i lubiana w środowisku muzealnym, ludzi kultury i nauki. Był badaczem, znawcą dziejów Dworu w Dołędze oraz jego sławnych mieszkańców. Opracował i opublikował wiele artykułów i prac historycznych, w tym pamiętniki Marii Pikuzińskiej. Był animatorem licznych zdarzeń kulturalnych, z których na stałe pozostały w pamięci "Koncerty w szlacheckim dworze". Był odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi i wieloma odznaczeniami resortowymi. Autor licznych publikacji w czasopismach naukowych i prasie lokalnej, oraz podstawowej monografii pt. „Dwór w Dołędze”. Organizator wielu cyklicznych imprez kulturalnych; jak chociażby znanych koncertów muzycznych w dołęskim dworze. Znakomity znawca dziejów emigracji polskiej, powstania i rabacji z 1846 r., powstania styczniowego.

« 1 2 3 4 5 »