Nowy numer 17/2024 Archiwum

Panie, naucz nas modlić się

Z Jezusem w drodze do Jerozolimy.

Krótszy tekst modlitwy Ojcze nasz przekazany przez św. Łukasza, ma jednak niezwykle harmonijną budowę.

Przekazana przez św. Łukasza modlitwa Ojcze nasz posiada bardzo jasną budowę:

Okoliczności nauczenia modlitwy (ww. l-2a);

Wezwanie do Boga: Ojcze (w. 2b);

Dwie prośby dotyczące rzeczywistości Bożej (w. 2cd);

Jedna prośba dotycząca materialnych spraw człowieka (w. 3);

Dwie prośby dotyczące duchowych spraw człowieka (w. 4).

A zatem po krótkim wezwaniu „Ojcze”, otwierającym modlitwę, następuje pięć próśb. W ramach nich można dostrzec logikę i symetrię. Najpierw znajdują się w niej życzenia pod adresem Boga Ojca, potem zaś następują prośby odnoszące się do materialnych i duchowych potrzeb człowieka. Modlitwę Ojcze nasz w Ewangelii wg św. Łukasza można określić mianem hymnu. Można w niej zauważyć analogie z dwiema żydowskimi modlitwami, odmawianymi w czasie liturgii synagogalnej. Pierwszą z nich jest Osiemnaście błogosławieństw – jak sama nazwa wskazuje, zawiera ona 18 wezwań, mających charakter błogosławieństwa połączonego z prośbą. Znamiennym jest, iż dwa z nich zawierają skierowane do Boga wezwanie „Ojcze nasz”. Drugą z modlitw podobnych do modlitwy Ojcze nasz jest modlitwa Qaddisz, której treścią jest wychwalanie imienia Bożego. Być może modlitwy te stanowiły wzór dla modlitwy Ojcze nasz, choć pamiętać trzeba, iż ich treść różni się od modlitwy przekazanej przez Jezusa. Stąd też bardziej zasadnym jest mówienie nie tyle o genealogii co raczej o pewnych analogiach – podobieństwach między tymi tekstami.

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl