Nowy numer 25/2018 Archiwum

Druga podróż misyna św. Pawła

Czyli o tym, kto jest obok Żydów adresatem Ewangelii o Jezusie Chrystusie.

Chcemy podjąć kolejny temat z cyklu „Trudne dzieje początków chrześcijaństwa”, przybliżając naszym słuchaczom świat pierwszych chrześcijan, szczególnie pochylając się nad księgą Dziejów Apostolskich.

W czasie ostatniego spotkania starłem się powiedzieć kilka słów na temat współpracowników pracy misyjnej Pawła Apostoła. Paweł Apostoł był bez wątpienia geniuszem ewangelizacji. Nikt tak jak on nie przyczynił się do głoszenia Dobrej Nowiny w świecie. Żaden z apostołów tak jak on nie wpłynął też na kształt chrześcijaństwa. Jednak bez wątpienia Paweł dokonałby o wiele mniej gdyby nie cały zastęp pomocników na różnych etapach jego drogi. Od tych najbliższych, najważniejszych jak Barnaba, po tych, którzy pojawiają się akcydentalnie jak Andronik czy Junias.

Dzisiaj chcemy porozmawiać na temat drugiej podróży misyjnej Pawła Apostoła przedstawionej przez św. Łukasza w Dziejach Apostolskich w rozdziałach od 16stego do 18stego.

Skoro wspomnieliśmy temat współpracowników. Właśnie początek drugiej podróży Pawła jest z nimi związany, a ściślej mówiąc jest związany ze zmianą współpracowników. Mianowicie wtedy opuszcza Pawła dotychczasowy nieodłączny towarzysz: Barnaba, a najbliższymi pomocnikami stają się Sylas i młody Tymoteusz, którego Paweł po drodze zabierze ze sobą z Listry.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kościół to wspólnota ludzi powołanych przez Chrystusa. Z czym zawsze łączyło się i wciąż łączy się powołanie?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl
lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor