Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Jak interpretować Apokalipsę św. Jana?

Autor ostatniej księgi Pisma św. korzystał z wielu źródeł, gdy posługiwał się językiem symbolu.

***

Wizje Apokalipsy św. Jana należy traktować jako obraz i pytać, jakie jest jego przesłanie. Apokalipsa św. Jana z istoty swej jest eschatologiczna, czyli dotyczy głównie ostatniej fazy walki dobra ze złem i triumfu Chrystusa w Kościele. Ale odnosi się także do Kościoła I wieku oraz czasów następnych.

Punktem wyjścia w zrozumieniu tej księgi Nowego Testamentu jest to, czego od samego początku historii Kościoła doświadczali chrześcijanie. Pamiętali o tym, że Chrystus, odchodząc ze świata, zapowiedział swoje powtórne przyjście. Ale ich codziennym doświadczeniem stały się bolesne doświadczenia. W takiej sytuacji św. Jan napisał księgę, w której wyjaśnił sytuację, w jakiej znaleźli się chrześcijanie a równocześnie podtrzymywał ich na duchu.

Apokalipsa św. Jana została zatem napisana nie tylko dla chrześcijan, którzy żyli w czasach Domicjana, ale dla wyznawców Chrystusa wszystkich czasów aż do końca świata. Ale należy unikać fantazjowania. Nie wolno rozumieć dosłownie tego, co w Apokalipsie św. Jana podane jest symbolicznie, poetycko czy w wizjach. Wiele błędów pochodzi z dosłownego rozumienia obrazów tej Księgi, np. tzw. millenaryzm wziął się z dosłownego rozumienia tysiąca lat królestwa Chrystusa (Ap 20,1-7).

Apokalipsa św. Jana jest wciąż wielkim przesłaniem i zarazem nauką. Możemy czerpać z jej opisów pouczenia, jak zachować się w sytuacjach krytycznych. One zaś wciąż mają miejsce. Jesteśmy atakowani przez negatywne zjawiska, takie jak konsumpcjonizm, hedonizm, egoizm, bierność wobec ludzkiej krzywdy. Nie wywołuje to sprzeciwu. Dostrzega się natomiast obojętność wobec tych wszystkich negatywnych zjawisk.

Także w obecnych czasach wspólnota Kościoła narażona jest na nieustanne ataki. Wciąż w różnej formie trwa prześladowanie wierzących w Chrystusa. Z tego względu chrześcijanie czują się zdezorientowani i zagubieni wobec tego wszystkiego, czemu mają stawić czoło.



[1] A. Jankowski, Apokalipsa Świętego Jana. Wstęp – przekład z oryginału – komentarz (PŚNT 12), Poznań: Pallottinum 1959, s.100.

[2] A. Salas, Apokalipsa. Symbolizm czy rzeczywistość historyczna?, Częstochowa: Edycja Świętego Pawła 2004, s. 30.

 

« 12 13 14 15 16 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl