Nowy numer 18/2024 Archiwum

Jak interpretować Apokalipsę św. Jana?

Autor ostatniej księgi Pisma św. korzystał z wielu źródeł, gdy posługiwał się językiem symbolu.

Autor ujmuje tak głęboko współczesną mu historię, że zdaje się antycypować ewolucję przyszłych dziejów chrześcijaństwa. W tym kryje się prawdziwe proroctwo, którego nie należy rozumieć jako antycypowanej wizji biegu historii według porządku chronologicznego, lecz jako odczytanie w świetle ostatecznego planu Bożego współczesnych autorowi wydarzeń historycznych. Autor umiał dostrzec już w pierwszych prześladowaniach zapowiedź bolesnej, ale równocześnie pełnej chwały przyszłości Kościoła. Dlatego ilekroć Kościół będzie prześladowany i wejdzie w konflikt z państwem, będzie mógł odczytać w Apokalipsie św. Jana swoją historię. W sytuacji Kościoła końca I wieku będzie mógł dojrzeć własny los. Dlatego z wieku na wiek ta Księga Nowego Testamentu pozostaje proroctwem: zapowiedziała wszystko, co się wydarzy.

Dzięki inteligencji św. Jana wydarzenia, które rozegrały się w czasach Domicjana, oświetlają naszą epokę oraz te wszystkie, które jeszcze nadejdą. Hagiograf widział początek nowej epoki, która zrealizuje się w czasie przyjścia Pana. Dzięki wizji poza- i ponadhistorycznej, będącej darem Ducha Świętego, rzucił światło na dzieje Kościoła zanim przekształci się w Niebieskie Jeruzalem. W takiej wizji poza- i ponadhistorycznej nie trzeba doszukiwać się filmu ilustrującego wszystkie wydarzenia w porządku chronologicznym. Kolejne obrazy stanowią różne aspekty tego samego Kościoła rozpatrywanego w jego ziemskim trwaniu. Krwawe prześladowania, uwiedzenie przez Bestię, pełnienie zadania przez dwóch świadków, Kościół w walce ze smokiem i wyrzucony później na pustynię – wszystkie te obrazy mówią jedynie o różnych aspektach tej samej rzeczywistości. Mogą realizować się w różnych etapach historycznych życia Kościoła na ziemi.

Dzieje Kościoła w Apokalipsie św. Jana, a więc przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, niebo i ziemia zlewają się w jedną świetlaną całość. Kto o tym nie pamięta, ten zbłądzi.

« 12 13 14 15 16 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl