Nowy numer 18/2024 Archiwum

Jak interpretować Apokalipsę św. Jana?

Autor ostatniej księgi Pisma św. korzystał z wielu źródeł, gdy posługiwał się językiem symbolu.

3) Symboliczna historia Kościoła od Wcielenia do Paruzji

a) Rekapitulacja. W chrześcijańskiej starożytności (IV w.) powstał kierunek zwany rekapitulacją (recapitulatio). Jego podstawową zasadą jest twierdzenie, że różne apokaliptyczne obrazy nie przekazują różnej treści, ale mówią o tym samym, a wnoszą tylko pewne uzupełnienia. Mówią o wycinkach dziejów, mając na uwadze ich całość. Kierunek ten może się poszczycić tym, że akceptował go św. Augustyn, a jeszcze obecnie w katolickiej egzegezie uznaje się jego dużą wartość.

b) Pewni egzegeci współcześni utrzymują, że w Apokalipsie można znaleźć zapowiedzi przyszłych dziejów Kościoła w zasadniczych zarysach. E.B. Allo odkrywa w tej księdze symboliczny opis wielkich etapów historii Kościoła od Wcielenia do paruzji. H.M. Feret uważa, że św. Jan chciał objawić jedynie zasadnicze etapy historii Kościoła i pragnął nas także pouczyć o ewolucyjnym rozwoju tych dziejów.

c) Apokalipsa św. Jana jest jedynie zapowiedzią końca świata. Odnosi się wyłącznie do czasów eschatycznych (ostatecznych). Ta Księga Nowego Testamentu nie zawiera żadnej zapowiedzi, dotyczącej wydarzeń między prześladowaniami rzymskimi a przyszłym i nieokreślonym bliżej czasem Antychrysta. Jest to jedynie zapowiedź końca obecnego świata i nadejścia Wiecznego Królestwa Bożego. Taki pogląd reprezentuje tzw. szkoła eschatologiczna.

Każda ze wspomnianych interpretacji Apokalipsy św. Jana zasługuje na uwagę i odsłania cząstkę prawdy. Ale nie bierze pod uwagę całej treści tej Księgi.

« 11 12 13 14 15 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl