Nowy numer 18/2024 Archiwum

Prolog do Listów do siedmiu Kościołów

Kryje w sobie zasadnicze prawdy, które autor Apokalipsy św. Jana rozwinie w dalszej części swego dzieła.

Oto nadchodzi z obłokami” (w. 7). Obłok jest w Biblii symbolem chwały Bożej i elementem teofanii (objawienia się Boga) (por. Dn 7,13). Czas teraźniejszy („nadchodzi”) podkreśla nie tyle bliskość, co pewność zdarzenia. Natomiast słowa: „I ujrzy Go wszelkie oko” wskazują na przybycie Chrystusa w ciele a zarazem wskazują, że paruzja mieć będzie zasięg uniwersalny. Doświadczą jej wszyscy bez wyjątku.

Opis nadchodzącego Jezusa mieści w sobie dwa elementy: chwałę oraz mękę (cierpienie). Autor zapożyczył je od dwóch proroków. Chrystus przychodzi jako triumfator i posiada rysy Syna Człowieczego z Księgi Daniela (Dn 7,13), ale jednocześnie przypomina tajemniczego Przebitego (Proroka?) z Księgi Zachariasza (Za 12,10.14), którego śmierć okrywa żałobą całe Jeruzalem. Chrystus chwalebny ukaże się więc ze śladami śmierci krzyżowej. Taki Jego rys jest charakterystyczny dla Ewangelii św. Jana (J 19,34-37; 20,27).

I wszyscy, którzy Go przebili. I będą Go opłakiwać wszystkie pokolenia ziemi”. W powtórnym przyjściu Chrystus ukaże się publicznie w chwale swego majestatu i jednocześnie jako Ofiara za zbawienie ludzi. Wówczas zostanie rozpoznany. Przebitego, ale i chwalebnego Chrystusa ujrzą współwinni Jego śmierci, a w tych wyrzutach Izraela wezmą udział wszystkie pokolenia ziemi. Kontekst Apokalipsy św. Jana wskazuje, że zobaczą Go wszyscy wrogowie i prześladowcy.[7] Chodzi o spóźnioną żałobę. Mamy tutaj antytezę. Z jednej strony zbawieni, którzy okrzykami radości witają wytęsknioną paruzję, a z drugiej potępieni, u których paruzja wywoła spóźniony żal.

« 13 14 15 16 17 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl