Zapisane na później

Pobieranie listy

Góra Tabor (Łk 9,28-36)

Modlitwa jest czasem przemieniania się każdego z nas. Z tym jednak – podobnie jak z wejściem na górę, wiąże się trud.

Ks. Piotr Łabuda

|

GOSC.PL

dodane 07.06.2014 15:17
0

Wygląd Jego się odmienił

Przemiana Jezusa dokonuje się na modlitwie. Modlitwa jest źródłem tego wydarzenia. To bowiem na modlitwie następuje niezwykłe zjednoczenie Jezusa z Ojcem. W opisie przemiany, jaka się dokonała w Jezusie, Łukasz (inaczej niż św. Marek) zwraca uwagę na dwa najbardziej charakterystyczne elementy: na twarz i ubranie Chrystusa. Najpierw pisze, że wygląd Jego twarzy się odmienił. Łukasz koncentruje się na twarzy, gdyż właśnie twarz jest niejako zwierciadłem wnętrza człowieka. Twarz oddaje wnętrze, oddaje ducha człowieka. Twarz wyraża wszystko: smutek, radość, zadumanie. W łukaszowym wskazaniu o odmienionej twarzy Jezusa można widzieć nawiązanie do Księgi Wyjścia (Wj 34,29-35). Autor natchniony stwierdzi, iż twarz zstępującego z góry Synaj Mojżesza promieniowała. Stało się to, jak podkreśli autor Księgi Wyjścia, „na skutek rozmowy z Panem” (Wj 34,29). Łukasz podkreśli, iż twarz Jezusa się odmieniła. Św. Mateusz przekaże, iż „twarz Jego zajaśniała jak słońce” (Mt 17,2). Stała się zatem podobna do świetlistego oblicza Bożego.

Dalej ewangelista zapisze, iż ubranie Jezusa stało się lśniąco białe, a dosłownie można przetłumaczyć, iż „lśniło bielą jak błyskawica”. Autor Trzeciej Ewangelii ponownie nawiązuje do Księgi Wyjścia, gdzie objawieniu się Boga na Synaju towarzyszą błyskawice (Wj 19,16). Łukasz w duchu apokaliptyki żydowskiej nawiązuje do błyskawic, czy też do oślepiającego blasku ognia, symbolizującego chwałę Bożą. Pisząc o lśniąco białym ubraniu Jezusa, ewangelista nawiązuje do symboliki biblijnej, w której ubranie wyraża pozycję społeczną człowieka, wskazuje na jego tożsamość i godność. Szata lśniąca jak błyskawica pozwala zatem poznać boską godność Jezusa, Jego przynależność do Boga.

Można zadać sobie pytanie, jeśli tak wyglądało ubranie, to jak musiało wyglądać ciało, od którego bił ten blask? Ciało bowiem jest pierwszym ubraniem człowieka, a człowieczeństwo Jezusa jest „ubraniem” Jego Boskiej Osoby, z której w pełni emanuje moc chwały Bożej. Skoro Jego strój zajaśniał białością, to jak wygląda Jego chwalebna twarz? Uczniowie widzieli Go twarzą w twarz, bezpośrednio. Widzieli tę chwałę, którą pragnął i pragnie zobaczyć każdy jego uczeń. Zobaczyli twarz Boga. „W Nim bowiem mieszka cała pełnia Bóstwa: Bóstwo na sposób ciała” (Kol 2,9), ponieważ Jezus jest „odblaskiem chwały Boga i odbiciem Jego istoty” (Hbr 1,3).

9 / 13
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..