Nowy numer 17/2024 Archiwum

Na drogach wiary biblijnego Izraela 2

Życie Mojżesza przykładem drogi od nadziei złudnej do nadziei wiary.

Potęga Bożego działania przejawiła się w tym, że niszczycielskie moce faraona zostały przełamane za pośrednictwem słabych kobiet: matki chłopca, jego siostry oraz samej córki faraona, która okazując litość znalezionemu noworodkowi, sprzeciwiła się tym samym rozkazom własnego ojca:

„W tym czasie córka faraona przybyła nad Nil, aby się wykąpać, a jej służące przechadzały się nad brzegiem rzeki. Nagle zobaczyła koszyk wśród sitowia, kazała więc służącej, aby go przyniosła. Uchyliła wieko i zobaczyła chłopczyka. Wzruszyła się, bo był zapłakany, i rzekła: Pewnie jest to hebrajskie dziecko. Wówczas jego siostra powiedziała do córki faraona: Jeśli chcesz przyprowadzę niańkę spośród kobiet hebrajskich, aby wykarmiła je dla ciebie. Zrób tak! – odparła córka faraona. Dziewczyna pobiegła i zawołała matkę chłopczyka. Córka faraona rzekła do niej: Zaopiekuj się tym dzieckiem i wykarm je dla mnie. Zapłacę ci za to. Kobieta wzięła niemowlę i karmiła je. Gdy chłopiec podrósł przyprowadziła go do córki faraona, a ona uznała go za swojego syna. Dała mu na imię Mojżesz, rzekła bowiem: Wyciągnęłam go z wody” (Wj 2,5-10).

Cudownie ocalone z wody bezbronne niemowlę od momentu narodzin miało się stać pośrednikiem ocalenia Izraela. Przywołany fragment drugiego rozdziału Księgi Wyjścia pozwala wskazać dwa odmienne światy, które kształtowały tożsamość dorastającego Mojżesza. Początek życia małego Hebrajczyka został otoczony macierzyńską miłością jego biologicznej matki, która go sama wykarmiła, jednak młodość, uratowanego przez córkę faraona, Mojżesza kształtowała się w specyficznej rzeczywistości pałacu egipskiego władcy.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl