Nowy numer 17/2024 Archiwum

Na drogach wiary biblijnego Izraela 2

Życie Mojżesza przykładem drogi od nadziei złudnej do nadziei wiary.

Wyjątkowym przewodnikiem duchowym na drogach wiary, uczącym życia w posłuszeństwie i zaufaniu do Boga był Mojżesz. Tradycja biblijna przedstawia tego przywódcę narodu wybranego przede wszystkim w służbie dla Boga, który za jego pośrednictwem dokonał wielkich dzieł w historii zbawienia. Droga wiary Mojżesza ukazuje prawdę o każdym człowieku, który jest przedmiotem nieskończonej miłości Boga. Warto zatem popatrzeć, w jaki sposób kształtowała się i dojrzewała wiara Mojżesza, z którym Bóg rozmawiał, według świadectwa Biblii, „twarzą w twarz, jak rozmawia się z przyjacielem” (Wj 33,11).

Narodziny Mojżesza były odpowiedzią Boga na despotyczne działania faraona, który dostrzegłszy w wyjątkowej płodności oraz rozwoju Izraelitów w Egipcie zagrożenie dla bezpieczeństwa swojego narodu postanowił pozbyć się Hebrajczyków. Kiedy przymus niewolniczej pracy okazał się bezskuteczny, egipski władca nakazał zgładzić każdego hebrajskiego noworodka płci męskiej. Ponieważ plan zagłady Izraela sprzeciwiał się Bożym zamiarom napotkał na opór ze strony hebrajskich położnych, które słuchając bardziej Boga niż ludzkich dekretów, zamiast zabijać, narażając własne życie, postanowiły służyć rodzącemu się życiu.

To właśnie w tym momencie, kiedy faraon próbował złamać ducha Izraelitów, Bóg w wyjątkowy sposób wkroczył ze swoim planem w życie uciskanych Hebrajczyków. Usiłowania unicestwienia wszystkich męskich potomków Izraela, jakie podjął egipski imperator, spotkały się z wyjątkową odpowiedzią Boga, jaką okazały się narodziny Hebrajczyka, dla którego, wbrew dekretowi faraona, wody Nilu nie przyniosły zagłady, tylko ocalenie (Wj 2,1-10).

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl