Nowy numer 18/2024 Archiwum

Wiara w Ewangelii św. Jana

Przedmiotem wiary w Ewangelii św. Jana jest osoba Jezusa.

Według św. Jana wiara, dzięki mocy Ducha Świętego, powoduje zawsze nowe stworzenie człowieka, nowe narodzenie (J 3,3.5), nowy początek. Słyszy o tym Nikodem (J 3,1.10). Wiara jest początkiem nowego życia, które nie jest zasługą człowieka, lecz dziełem Boga (J 6,29). Za jej pomocą człowiek określa swoje przeznaczenie, opowiada się po stronie światłości lub ciemności, życia lub śmierci: „Kto wierzy w Syna, ma życie wieczne; kto zaś nie wierzy Synowi, nie ujrzy życia, lecz gniew Boży nad nim wisi” (J 3,36). Wiara jest wyborem i zobowiązaniem; opowiedzeniem się po stronie życia. Dzięki niej człowiek zrywa z tym, co go łączy z ciemnością, kłamstwem, grzechem.

Wszyscy wierzący mogą osiągnąć życie w Jezusie Chrystusie i przez Chrystusa wywyższonego, tj. ukrzyżowanego, zmartwychwstałego i zasiadającego po prawicy Ojca. Wiara zapewnia zbawienie, to znaczy wprowadza człowieka na drogę, na której można osiągnąć życie. Nie jest to jednak życie doczesne, ale wieczne. Ewangelista nie pisze o życiu naturalnym, ale o nadprzyrodzonym życiu Bożym, które przez Syna staje się udziałem wszystkich wierzących. Wiara wytwarza żywą łączność z Chrystusem, Synem Człowieczym, i jako taka jest zalążkiem życia wiecznego. Życie, wynikające z wiary w objawiające słowo, jest w sercu wierzącego jak woda żywa, która wypływa z nieznanych głębin (J 4,11). Wiara staje się „w nim źródłem tryskającym ku życiu wiecznemu” (J 4,14). Wierzący realizuje słowa i zajmuje postawę, które odpowiadają oczekiwaniom Ojca. „W Duchu i prawdzie” oddaje cześć Bogu ten, który „jest Duchem” (J 4,23-24). Dzięki wierze staje się synem (J 1,12). Wybawiony przez Syna, znajdzie się w domu Ojca (J 8,31-36).

Wiara odgrywa decydującą rolę w Janowej perspektywie eschatologicznej. Ma wymiar eschatologiczny nie tylko w tym znaczeniu, że ukierunkowuje człowieka na światło i życie wieczne, lecz także z tego względu, że wierzący otrzymuje rzeczywiście te dary wraz z Bożym synostwem. Odtąd, dzięki wierze, „przechodzi ze śmierci do życia” (J 5,25) i już obecnie wchodzi w posiadanie dóbr eschatologicznych.

« 4 5 6 7 8 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl