Tarnowski

Potrafił znaleźć człowieka

Ks. Tomasz Badyla zginął w wypadku w Niemczech.

Pochodzący z diecezji tarnowskiej duszpasterz Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech ks. Tomasz Badyla zginął w wypadku samochodowym 5 stycznia 2015 roku.  Tragicznie zmarły duchowny był proboszczem Polskiego Ośrodka Duszpasterskiego w Giessen. W Niemczech pracował prawie 10 lat.

- Odwiedziłem Tomka w ubiegłoroczne wakacje. Był zawsze człowiekiem gościnnym, otwartym, który nigdy nie powiedział „nie”, z którym zawsze można było się dogadać. Wyjechał po czterech latach pracy w diecezji. Myślę, że w Niemczech powoli się odnajdywał - mówi ks. Mariusz Bawołek, kolega kursowy.

Łatwość nawiązywania kontaktów, optymizm, pogoda ducha mimo rożnych przeciwności wyróżniały ks. Tomasza Badylę. – Życzliwy, ciepły kapłan. W duszpasterstwo w Niemczech wniósł ducha pobożności, którego wyniósł z rodzinnej parafii w Pasierbku. Cieszył się swym probostwem w Giessen, po latach pracy w Niemczech zrozumiał, jak tam szukać człowieka. W Polsce ten kontakt można powiedzieć jest masowy, w Niemczech indywidualny – dodaje ks. Marcin Kokoszka, kolega kursowy zmarłego.

Polska parafia w Giessen poinformowała, że w czwartek 15 stycznia o godz. 17.00 w kościele św. Alberta w tym mieście odbędzie się uroczysta Msza żałobna w intencji tragicznie zmarłego proboszcza. Od godziny 15.00 w kościele będzie wystawiona trumna i wyłożona księga kondolencyjna. Pogrzeb odbędzie się natomiast w sobotę 17 stycznia w Polsce, w Pasierbcu - rodzinnej parafii kapłana.

Ks. Badyla urodził się 28 lipca 1973 roku w Limanowej. Pochodził z parafii Pasierbiec. Egzamin dojrzałości złożył w Limanowej. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca, w dniu 26 maja 2001 roku.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Stróże i Tarnów - Klikowa. W lutym 2005 roku podjął pracę duszpasterską w ramach Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech - najpierw w Mainz, a następnie w Offenbach nad Menem. Od marca 2014 roku był proboszczem Polskiego Ośrodka Duszpasterskiego w Giessen i wikariuszem parafii św. Alberta w Giessen.

« 1 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

GN 26/2024

Dziś

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Piotr łączy

Po raz kolejny mi się to przytrafiło za sprawą polskiego internetu. Po raz kolejny przez kilka sekund wahałem się, czy aby na pewno nie przeoczyłem ważnego dokumentu watykańskiego. Któregoś ranka, czytając tłusty tytuł na jednym z największych polskich informacyjnych portali, oniemiałem.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu