Nowy numer 18/2021 Archiwum

Zaglądnij do krypty

Przez cały listopad warto odwiedzać katedralne krypty, miejsce gdzie spoczywają biskupi tarnowscy.

Katedralna krypta jest otwierana każdego roku z okazji uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Spoczywają tam: bp Józef Wojtarowicz, bp Franciszek Lisowski, bp Jan Stepa i abp Jerzy Ablewicz. W katedralnych kryptach znajduje się także grób ks. Andrzeja Tarły, prepozyta kolegiaty katedralnej zmarłego w 1642 r.

– Bazylika katedralna to miejsce szczególne. W podziemiach kościoła są krypty, w których przez wieki byli grzebani mieszkańcy Tarnowa – świeccy, biskupi, kapłani. W katedrze jest siedem krypt, ale tylko jedną z nich można zwiedzać. W katedrze są także ogromne pomniki nagrobne Tarnowskich i Ostrogskich – właścicieli Tarnowa, które podziwiają turyści z całego świata. Ponadto w bazylice jest wiele epitafiów. W naszej świątyni można przeżyć pouczającą lekcję historii – mówi ks. Adam Nita, proboszcz parafii katedralnej.

3 listopada o godz. 18.00 w bazylice katedralnej w Tarnowie zostanie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich zmarłych biskupów tarnowskich. Będzie jej przewodniczył bp Andrzej Jeż.

Natomiast 4 listopada, także o godz. 18.00, będzie odprawiona Msza św. za zmarłych kanoników Kapituły Katedralnej. Ponadto 5 listopada kapłani i wierni zgromadzeni na Eucharystii o godz. 18.00 będą się modlić w intencji zmarłych proboszczów bazyliki katedralnej oraz kapłanów pracujących w parafii katedralnej. Przez cały listopad o godz. 17. 30 będzie odmawiany w katedrze różaniec za zmarłych.

W dni oktawy Wszystkich Świętych, od 1 do 8 listopada, można zyskiwać odpusty za zmarłych. Jednym z warunków jest odwiedzenie cmentarza. Ten warunek można również spełnić nawiedzając krypty w katedrze i modląc się za zmarłych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

Nowy numer 18/2021

9 maja 2021

Staruszka z dzieckiem

Wiele lat temu przeczytałem wywiad z pewną Szwedką, która będąc w tzw. średnim wieku, planowała swoją starość. Choć była matką dorosłych już dzieci, założenie miała jedno: nie być dla nich utrapieniem. I aby im nie przeszkadzać w życiu, planowała w przyszłości zamieszkać w domu spokojnej starości, gdzie za odpowiednie pieniądze otrzyma pomoc od osób, które będą to robiły w ramach swoich zawodowych obowiązków.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu