Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zmarł ks. Julian Galas

Był emerytowanym proboszczem par. w Pilźnie i honorowym obywatelem tego miasta.

Ks. Julian Galas urodził się 30 sierpnia 1930 roku w Słonej. Pochodził z parafii pod wezwaniem św. Idziego Opata w Zakliczynie.

Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali 29 czerwca 1955 roku.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Przyszowa, Nowy Sącz – św. Małgorzaty, Ropczyce i Pilzno. W latach 1970 – 2000 pełnił urząd proboszcza parafii Pilzno. Ponadto w latach 1971 – 1973 sprawował obowiązki notariusza dekanatu Pilzno, a w latach 1973 – 2000 obowiązki wicedziekana dekanatu Pilzno.

– Obdarzony talentem muzycznym zorganizował chór dziecięcy, który prezentował swoje umiejętności w wielu kościołach. Kładł szczególny nacisk na wychowanie dzieci do I Komunii św. Dbał o powołanych do kapłaństwa. Aktywne życie wypełniała mu troska o rozwój kultu religijnego w parafii. Potrafił śmiało wskazywać przejawy zła w życiu społecznym. Zyskał miano wspaniałego spowiednika cenionego nie tylko w gronie parafian, ale i wśród innych ludzi z regionu. Troszczył się również o piękno prastarej świątyni parafialnej, w latach 70-tych XX wieku przeprowadził renowację kościoła. To również za jego sprawą został założony nowy cmentarz parafialny, na którym została wybudowana kaplica. Ksiądz prałat, nie będąc pilźnianinem z urodzenia, niemal pół wieku swojego życia oddał posłudze mieszkańcom Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej. 5 października 2014 roku na podstawie uchwały Rady Miasta Pilzna otrzymał honorowe obywatelstwo – napisano na stronie UM Pilzno.

Ks. Galas od 1976 roku do 1986 roku był także diecezjalnym duszpasterzem kobiet. Po przejściu na emeryturę w 2000 roku pozostał w parafii Pilzno w charakterze rezydenta. W 1995 roku został obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Katedralnej w Tarnowie.

Wprowadzenie ciała śp. Ks. Juliana do kościoła parafialnego w Pilźnie w sobotę 21 marca o 10.00. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Pilźnie w sobotę 21 marca o 13.00, po której ciało zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu. 

« 1 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Niedziela 17 Stycznia

Ewangelia z komentarzem

Eureka!

Eureka!

Rozważa ks. Tomasz Jaklewicz

Najnowszy numer

Nowy numer 2/2021

Dziś

Niemodna cnota w modnym opakowaniu

Nigdy bym nie przypuścił, że dożyję chwili, gdy zobaczę prawdziwego morsa. Nie, nie takiego olbrzymiego zwierzaka, leżącego na lodzie w fałdach własnego tłuszczu, tylko człowieka, który morsuje. A właściwie ludzi, gdyż była to para morsów.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu