Nowy numer 17/2024 Archiwum

Bóg Ojciec w Psalmach

Obraz Boga, który jest Ojcem pochylającym się z miłością nad swoim ludem, jest wspaniale ukazany w Starym Testamencie.

Drugim obrazem jest obłok.   

Ten obraz nawiązuje do obłoku z Księgi Wyjścia, którego cień, symbol ochrony, łagodził żar słońca podczas wędrówki przez pustynię i wskazywał drogę: „Pan szedł przed nimi podczas dnia jako słup obłoku, by ich prowadzić drogą” (Wj 13,21), a Księga Mądrości mówi o „obłoku zacieniającym obóz” (19,7). Wielkim więc pragnieniem wierzącego było, aby się znaleźć w bezpiecznym cieniu Boga. W innym psalmie czytamy: „W cieniu Twych skrzydeł mnie ukryj” (17,8). A gdy ktoś „mieszka w cieniu Wszechmocnego” (Ps 91,1) jest bezpieczny.  Czytamy dalej w naszym psalmie, że Boża opieka sprawia, iż „za dnia nie porazi cię słońce, ani księżyc wśród nocy” (w.6). niebezpieczeństwo porażenia słonecznego i negatywne skutki jakie medycyna ludowa przypisywała promieniom księżyca, gdyż uważano je za przyczynę ślepoty czy też okresowej gorączki, nie przedstawiają już w ogóle zagrożenia. Pan bowiem przynosi całkowite zabezpieczenie, obronę, pokój, gdyż „chroni od zła wszelkiego” (w.7). Psalmista w ostatnim wersecie mówi: „Pan będzie strzegł twego wyjścia i przyjścia teraz i po wszystkie czasy” (w.8). Boża opieka roztacza się nad całym biegiem ludzkiego życia, które słownictwo biblijne określa dwoma parami określeń: jedno z nich ma wymiar przestrzenny, drugie czasowy. Sens przestrzenny w jaki ujęte jest ludzkie życie wyrażają czasowniki „wchodzić – wychodzić”. Oznaczają dwa krańce ludzkiego życia. Narodzenie człowieka jest jego wyjściem z łona matki i wejściem w nową przestrzeń świata. Powołanie jest wyjściem z domu, aby wejść do królestwa; wyzwolenie jest wyjściem z niewoli, by wejść do wolności i Ziemi Obiecanej; nawrócenie jest wyjściem z grzechu, by wejść na drogę powrotu do Ojca. Ale jest też wymiar czasowy. W psalmie czytamy, że Bóg będzie strzegł człowieka: „teraz i po wszystkie czasy”. W życiu człowieka istnieje nie tylko przestrzeń, ale także czas. Psalm mówi, że każda chwila życia człowieka toczy się pod wzrokiem Boga, który czuwa nie tylko nam poszczególnymi wycinkami naszego życia, ale jego opieka sięga wieczności.

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl