Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dar dwóch lat

13 VI zakończyła się w diecezji peregrynacja obrazu Pana Jezusa Miłosiernego i relikwii św. Jana Pawła II i św. s. Faustyny. Nawiedzenie trwało prawie dwa lata. Zaczęło się 14 IX 2013 roku.

Przez ten czas obraz Pana Jezusa i relikwie Apostołów Miłosierdzia odwiedziły około 470 miejsc w naszej diecezji – w tym 451 parafii, kilka rektoratów, dom biskupi, seminarium duchowne, szpitale i domy zakonne. Samochód kaplica przejechał w tym czasie 6750 km.

W 1987 roku Jan Paweł II w Tarnowie mówił do miliona osób zgromadzonych na placu, że chce się im napatrzeć. Przez prawie dwa lata Jezus Miłosierny przychodził do wszystkich parafii diecezji, aby patrzeć na nas. Jego oczy pełne miłości zachęcały do nawrócenia i uczynków miłosierdzia.

Niektóre owoce peregrynacji już widać. To zarówno ożywienie życia religijnego w parafiach, jak i uczynki miłosierdzia względem bliźnich.

Po nawiedzeniu w niektórych parafiach diecezji wprowadzono dodatkowe nabożeństwa, jak w Jazowsku, Tylmanowej, Nowym Sączu Zabełczu, Ptaszkowej, Mszance, Woli Przemykowskiej, Bielczy, Buczu, Borkach, Zasowie, Pustkowie Osiedlu, Jodłowej Górnej, Woli Rzędzińskiej , Nowej Jastrząbce, Zaczarniu, Porębie Radlnej i Nowym Wiśniczu.

Lichwin, wprowadzenie obrazu do kościoła parafialnego   Lichwin, wprowadzenie obrazu do kościoła parafialnego
Joanna Sadowska /Foto Gość
Podjęto też peregrynacje po domach kopii obrazu Pana Jezusa (Chełm), czy obrazu i relikwii św. Jana Pawła II (Trześń).

Znakiem peregrynacji są też konkretne uczynki miłosierdzia, do czego zachęcał podczas powitania obrazu w Starym Sączu, bp Andrzej Jeż.. Tarnowska parafia pw. św. Stanisława Kostki wsparła potrzebujących ze Lwowa, wierni z Limanowej Sowliny przekazali ofiarę na budowę kościoła pw. Miłosierdzia Bożego na Ukrainie, a Florynka wsparła budowę hospicjum w Tarnowie. Z kolei w Przyszowej w czasie Mszy św. na powitanie obrazu tacę przeznaczono na zakup nowszej protezy dla parafianina Piotra Sukiennika. – W Chorzelowie zewnętrznym znakiem miłosierdzia była akcja krwiodawstwa, która regularnie będzie się u nas odbywać. Do tego zachęcaliśmy i będziemy popularyzować  – dodaje ks. Andrzej Rams, proboszcz. W Sromowcach Niżnych pierwszym owocem nawiedzenia był udział parafian w akcji badania potencjalnych dawców szpiku, która odbyła się parę dni po peregrynacji. – To jest miłosierdzie, jakie możemy okazać osobie najbardziej potrzebującej – osobie oczekującej na dar podarowanego jej drugiego życia – zauważa ks. Marek Kądzielowa, proboszcz. Z kolei w parafii katedralnej w Tarnowie wsparto akcję „Bilet dla brata”, czyli pokrycie kosztów przyjazdu młodych na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa.

Pan Jezus przyniósł też ze sobą też pokój i pojednanie między ludźmi. –  ednym ze spektakularnych wydarzeń jest pojednanie zwaśnionych ze sobą od 15 lat sąsiadów. Nie pomogła pogodzić się policja, sądy powszechne, ludzie, a pomogła łaska Jezusa Miłosiernego – opowiada ks. Benedykt Szlęzak, proboszcz z Młyńczysk.

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama