Przez wiele lat pracował w Ciężkowicach, był wikariuszem generalnym w Grodnie.
Ks. prał. Michał Sopata urodził się 6 września 1925 roku w Łącku. Egzamin dojrzałości złożył w Tarnowie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jana Stepy w dniu 4 maja 1952 roku.
Jako wikariusz pracował w parafiach: Lisia Góra i Tarnów – Najświętszego Serca Pana Jezusa. W latach 1963 – 1974 był wicekanclerzem Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i kapelanem Domu Emerytów w Tarnowie.
W latach 1974 – 1998 pełnił urząd proboszcza parafii Ciężkowice. Ponadto sprawował obowiązki notariusza, a następnie wicedziekana dekanatu bobowskiego, a w latach 1992 – 1998 sprawował urząd dziekana dekanatu Ciężkowice. Oprócz pracy duszpasterskiej zaangażował się w powstanie szkoły średniej na terenie swojej parafii.
– Dostrzegając problem młodzieży dojeżdżającej do szkół w innych, nieraz sporo oddalonych miejscowościach, postanowił oddać dwie działki parafialne na cel budowy liceum ogólnokształcącego. W związku z tym powołano Komitet Budowy Liceum, a jego przewodniczącym został ks. prałat Michał Sopata. Budowę rozpoczęto w lipcu 1993 roku, a do chwili przejęcia jej przez władze powiatowe ks. Sopata osobiście ją nadzorował, zabiegając o materiały oraz dotacje z Rady Gminy. Dzięki jego staraniom powstał więc nowy obiekt szkolny, który do dziś służy młodzieży. W dowód uznania za duży wkład pracy dla dobra Ciężkowic, Kapituła przy Urzędzie Wojewódzkim w Tarnowie przyznał księdzu Michałowi Sopacie medal „Za zasługi dla Województwa Tarnowskiego”. 16 września 2001 roku, Naczelny Związek Rolników Indywidualnych z siedzibą w Rzeszowie, odznaczył ks. Miachała Sopatę medalem okolicznościowym, za zasługi w okresie powstawania Solidarności Rolników Indywidualnych, wydanym w 20. rocznicę podpisania porozumień rzeszowsko – ustrzyckich strajków chłopskich. W uznaniu zasług ks. Michała Sopaty, na wniosek mieszkańców miasta i gminy Ciężkowice, uchwałą z 20 września 2001 roku nadano mu tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Ciężkowice” – czytamy w wirtualnej encyklopedii Ciężkowic.
Ponadto ks. Sopata był członkiem diecezjalnej Rady Administracyjnej, obrońcą węzła małżeńskiego i sędzią w Sądzie Diecezjalnym w Tarnowie oraz członkiem diecezjalnej Rady do spraw Ekonomicznych.
Kiedy odszedł na emeryturę, nie chciał być zwyczajnym rezydentem. Dlatego w 1998 roku odpowiedział na potrzeby Kościoła na Wschodzi i wyjechał na Białoruś.
Sam tak wspominał swój pobyt w tym kraju: „Każdy indywidualnie przeżywa starość i nie ma chyba na nią jakiegoś uniwersalnego sposobu. Mnie w radzeniu sobie ze starością pomaga praca duszpasterska. Praktycznie tylko 2 – 3 razy w roku jestem w Polsce, a cały czas na Białorusi. Nie są to same „miody”. Choćby tęsknota za krajem, która łapie mnie zwłaszcza koło świąt. Ale bycie tam daje dużo satysfakcji. To także możliwość budowania się żarliwością, polskością i wiarą tamtejszych ludzi. Przez prawie 30 lat regularnie modlili się oni w katedrze, choć nie mieli księdza”. Na Białorusi, m.in. w latach 2005 – 2011, pełnił urząd wikariusza generalnego diecezji Grodno.
Po powrocie do diecezji tarnowskiej zamieszkał w parafii Ciężkowice jako rezydent. Od 2014 roku mieszkał w Domu Księży Emerytów w Tarnowie, przy ul. Pszennej.
W roku 1974 został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.
– Msza św. żałobna zostanie odprawiona w Domu Księży Emerytów w Tarnowie, przy ul. Pszennej, w czwartek 13 sierpnia o godz. 9., zaś Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym w Ciężkowicach również w czwartek 13 sierpnia o godz. 15. Ciało zmarłego księdza zostanie złożone na miejscowym cmentarzu – informuje notariusz kurii diecezjalnej ks. dr Marek Podgórski.
Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych. Łk 20,38
Rozważa s. Joanna NowińskaEwangelia z komentarzem
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.