Nowy numer 17/2024 Archiwum

Przenikać życie Ewangelią

O przestrzeni działania Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej, jej skuteczności i wyzwaniach z Bożeną Kwitowską, prezesem AKDT, rozmawia Beata Malec-Suwara.

Jednym z zadań zadań Akcji jest też ewangelizacja. Co to znaczy w praktyce?

Celem Akcji Katolickiej zapisanym w jej Statucie jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła. Te cele realizuje m.in. poprzez: pogłębianie życia religijnego, moralnego, intelektualnego i kulturalnego, przenikanie wartościami ewangelicznymi życia społecznego, zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych Kościoła, a zwłaszcza reagowanie na zagrożenia wiary i moralności chrześcijańskiej.

Akcja Katolicka to stowarzyszenie, w którym świeccy mogą realizować powołanie otrzymane na mocy sakramentu chrztu i bierzmowania; wspólnota, dzięki której będą mogli „czynić obecnym i aktywnym Kościół w takich miejscach i takich okolicznościach, gdzie jedynie przy ich pomocy stać się on może "solą ziemi”. Chodzi o powrót Ewangelii do sumień, ognisk domowych, zwyczajów, relacji między grupami społecznymi, porządku publicznego, stosunków międzynarodowych.

Mamy świadczyć własnym życiem, ale również nieść Ewangelię innym, „nastawać w porę i nie w porę”; przekonywać, że to nie Ewangelię i Boże prawo trzeba dostosować do współczesnego świata, ale to świat ma żyć zgodnie z Ewangelią. Niezwykle ważnym zadaniem AK jest budzenie świadomości odpowiedzialności za Kościół diecezjalny i podejmowanie działań mających na celu przemianę naszej rzeczywistości, szczególnie w zakresie prawdziwego poszanowania godności każdego człowieka.

To nie tylko zrzeszanie i formowanie wiernych świeckich, ale przygotowywanie ich i posyłanie na współczesne pola ewangelizacyjne, na których kluczową rolę odgrywa apostolstwo przykładem. Akurat w tej dziedzinie potrzeba bardziej świadków niż nauczycieli. Warunkiem owocnego działania jest więc własne, pogłębione życie religijne. Służą temu celowi: spotkania modlitewno-formacyjne, edukacyjne, wspólnotowe pielgrzymowanie. Diecezjalny Instytut AK organizował pielgrzymki zagraniczne, m.in. do Lwowa i na Kresy Wschodnie, do Ziemi Świętej, do Włoch.

Równie ważne jak formowanie ducha jest kształtowanie - poprzez pryzmat naszej wiary - spojrzenia na sprawy społeczne, a w konsekwencji podejmowanie właściwych decyzji i wyborów, także edukacja - poszerzanie wiedzy i zdobywanie umiejętności. Dla dobrej kondycji stowarzyszenia i efektywności działań potrzeba wsparcia intelektualnego, opartego na mocnych podstawach fundamentalnych wartości chrześcijańskich. Służą temu zadaniu konferencje i sympozja naukowe, także wystawy edukacyjne, których Akcja Katolicka DT jest organizatorem czy też współorganizatorem, liczne konkursy kierowane głównie do młodzieży.

Dotychczas odbyły się sympozja na temat: "Szkoła jakiej chcemy dla naszych dzieci" - wypracowano wówczas stanowisko Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej w sprawie systemu nauczania i wychowania, jaki powinna realizować polska szkoła (2007), następnie: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” - Akcja Katolicka stanęła tu wobec kryzysu podstawowych wartości we współczesnym świecie (2008); „Otoczmy troską życie rodzinne, społeczne, ekonomiczne”(2009); konferencja filozoficzno-astronomiczna na temat wiary i nauki: „Wokół encykliki Jana Pawła II - FIDES ET RATIO” (2010); „Katolicy i media” (2011), na którym jednogłośnie przyjęto stanowisko Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej w sprawie środków społecznego przekazu; „Katolicy i ekonomia” (2012) – tematyka konferencji została poszerzona o interpretację podpisanego wówczas dokumentu pod nazwą „Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji”, czy wreszcie ostatnia konferencja dotycząca „Nauczania społecznego Jana Pawła II” (2014).

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy