Nowy numer 47/2020 Archiwum

Przenikać życie Ewangelią

O przestrzeni działania Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej, jej skuteczności i wyzwaniach z Bożeną Kwitowską, prezesem AKDT, rozmawia Beata Malec-Suwara.

BEATA MALEC-SUWARA: Do Akcji Katolickiej należy prawie 4 tysiące członków zrzeszonych w 186 oddziałach parafialnych. Czy można chcieć więcej?

BOŻENA KWITOWSKA: Oczywiście, wszak wszyscy jesteśmy wezwani do pracy w winnicy Pańskiej, jak przypominał Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej „Christifideles laici”. Chodzi też o jakość działania, jego skuteczność, przestrzeń oddziaływania, więc i liczebność stowarzyszenia jest ważna. Istotny jest dynamizm; nowi ludzie - świeże pomysły. „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”(JP II). Działalność stowarzyszenia obejmuje intelektualny i społeczny wymiar wiary.

Co Pani by uznała za największe sukcesy Akcji Katolickiej w ciągu tych 20 lat jej działalności od reaktywacji w naszej diecezji?

Coraz większą świadomość wiernych nie tylko bycia w kościele, ale bycia Kościołem. O różnorodności i skuteczności form realizacji celów AK świadczy z kolei rozległa działalność parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej. To także odważne podejmowanie inicjatyw z naszej strony w trosce o dobro wspólne - zabieranie głosu w kwestiach moralnych, w obronie prawdy, w obronie życia i godności człowieka, w obronie niezbywalnych praw jednostki i społeczeństwa, obrona dobrego imienia  (stanowiska, apele, protesty, poparcie dla osób zniesławianych czy wręcz szkalowanych) i działalność na niwie edukacyjnej - skierowana do każdej grupy wiekowej (konferencje naukowe, wystawy, spotkania z historykami IPN, itp.).

Ponadto zaangażowanie w wychowanie patriotyczne – organizacja i udział w obchodach świąt narodowych i innych uroczystości patriotycznych oraz działalność na rzecz misji (co roku członkowie AK z wybranych dekanatów uczestniczą w szkoleniach w Diecezjalnym Domu Misyjnym, co skutkuje wzrostem świadomości misyjnej, a wymiernie - prowadzeniem akcji "kolędników misyjnych". Ufundowaliśmy także dzwon-sygnaturkę dla Afryki, Drogę Krzyżową w Kazachstanie.

Ważne jest wspólnotowe (diecezjalne, dekanalne) przeżywanie uroczystości kościelnych i patriotycznych. A że podróże kształcą, organizujemy pielgrzymki na szczeblu parafialnym, dekanalnym i diecezjalnym. Bardzo bogata jest też działalność w POAK, w zależności od potrzeb i możliwości: charytatywna, wychowawcza, kulturalna (kluby seniora, świetlice środowiskowe). Staram się umieszczać na naszej stronie fotorelacje z naszej działalności, bo podobno, czego nie ma w internecie, to nie istnieje ;).

Jesteśmy otwarci na media - współpracujemy z Gościem Niedzielnym, radiem diecezjalnym, w którym mamy comiesięczne audycje (już 23). Formowaniu ducha i poszerzaniu wiedzy służą konferencje i sympozja naukowe, także wystawy edukacyjne, których Akcja Katolicka DT jest organizatorem czy też współorganizatorem. I tak:

10 kwietnia 2012r. odbyły się w Tarnowie uroczystości, upamiętniające 72. rocznicę zbrodni katyńskiej i 2. rocznicę katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lech Kaczyński i 95 towarzyszących mu osób. Na tarnowskim rynku otwarto autorską wystawę fotograficzną KATYŃ - SMOLEŃSK 2010.

25 listopada 2012 roku odbyła się w sali pospólstwa tarnowskiego ratusza konferencja naukowa pt. „Dzieje zdrady w Polsce”.

Akcja Katolicka i Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu były głównymi organizatorami wystawy „Zbrodnia Katyńska - pamięć i przebaczenie”, prezentowanej przez miesiąc od 19.03 do 20.04.2013 r. w galerii nowosądeckiej parafii Matki Bożej Niepokalanej. Wystawę, sprowadzoną z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, uzupełniono dokumentami związanymi z tematyką „katyńską”, m.in. nigdy wcześniej nie pokazywanymi pamiątkami po zamordowanych oficerach, a także zdjęciami z miejsca katastrofy smoleńskiej w 2010 r.

Ekspozycji towarzyszyły wydarzenia skierowane głównie do młodzieży szkolnej, takie jak: wykłady historyków Instytutu Pamięci Narodowej i  projekcje unikatowych filmów dokumentalnych. Również w Nowym Sączu, w roku kanonizacji Jana Pawła II oraz w czasie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego po naszej diecezji, miało miejsce wydarzenie pn. "Drogowskazy", na które złożyły się: wernisaże wystaw: "Jan Paweł II. Orędownik Bożego Miłosierdzia" oraz "Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja", a także sesje edukacyjne dla młodzieży szkolnej prowadzone przez pracowników IPN.

W listopadzie 2014 odbyło się w Dąbrowie Tarnowskiej sympozjum z racji 100. rocznicy urodzin Stefanii Łąckiej, zatytułowane „Stefania Łącka - wzorzec wychowawczy młodzieży”. Dzień świętości życia 25 marca tego roku obchodzono uroczyście w Brzesku na ogólnopolskiej konferencji naukowej: „Szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu - każdemu życiu ludzkiemu!" - w 20. rocznicę wydania encykliki papieża Jana Pawła II „Evangelium vitae”.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama