Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ppor. Jan Wiśniowski

Żołnierz AK. Był najstarszym kombatantem powiatu dębickiego. Miał 96 lat. Zmarł 5 V 2015 roku w Gumniskach, gdzie mieszkał całe życie.

Był ułanem, żołnierzem kampanii wrześniowej. Po klęsce września 1939 r. wrócił do rodzinnej wsi, gdzie został zaprzysiężony do podziemnej armii, w plutonie Gumniska, którym dowodził Zbigniew Lazarowicz „Bartek”. W sumie tworzyło go 109 mieszkańców Gumnisk i Braciejowej, był to najsilniejszy liczebnie oddział AK w całym obwodzie. W akcji Burza w sierpniu 1944 ze względu na brak uzbrojenia wzięło udział tylko 39 partyzantów tego oddziału. Brali oni udział m.in. w walkach na Kałużówce.

Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Gumniskach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

Nowy numer 48/2020

29 listopada 2020

Życie się objawiło

Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku Jan Paweł II sprawował Mszę Świętą w Oświęcimu. Jako jeden z byłych więźniów Auschwitz do koncelebry zaproszony został ksiądz Franciszek Blachnicki.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu