Nowy numer 17/2024 Archiwum

Odnajdując Jezusa Chrystusa w psalmach

Uwielbiać wierność Boga, która wypełnia się ostatecznie w Jezusie Chrystusie - Psalm 146.

Skoro psalmista akcentuje wierność Boga warto przez chwilę zatrzymać się nad tą wyjątkową Bożą postawą.

Stary Testament ukazuje wierność jako jeden z najważniejszych przymiotów Boga, który wypływa z przymierza, jakie zawarł z Izraelem pod Synajem (Wj 24). Kiedy Bóg objawił się Mojżeszowi, przedstawił się jako: „miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność” (Wj 34,6). W biblijnych tekstach pojawia się określenie „Bóg wierny” (hebr. ʼēl ʼemet) (Ps 31,6; Jr 10,10; 2Krn 15,3), służące wyrażeniu wzajemnej relacji pomiędzy Bogiem i narodem wybranym: „będą moim ludem a ja będę ich Bogiem, w wierności i sprawiedliwości” (Za 8,8). Wierność Boga można dostrzec w Jego czynach, gdyż, jak wmówi psalmista: „Dzieła rąk Jego są trwałe (hebr. ʼemet) i sprawiedliwe” (Ps 111,7). Niezmienność Boga, pewność Jego obecności oraz Boża łaskawość, które objawiają się w różnego rodzaju próbach i doświadczeniach człowieka są przedmiotem nieustannego uwielbienia psalmisty: „Twojej sprawiedliwości nie ukryłem w mym sercu, głoszę Twoją zbawczą wierność, nie taiłem Twojej wiernej łaskawości wobec wielkiego zgromadzenia” (Ps 40,11). W innym psalmie sama wierność Boga staje się obiektem adoracji: „A ja wielbić będę na lirze Twoją wierność Boże” (Ps 71,22), gdyż, jak uzasadnia inny psalmista: „potężna nad nami Jego łaska, a wierność PANA trwa na wieki! Alleluja!” (Ps 117,2)[11].

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl