Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wcielenie jako uniżenie Chrystusa

Autor Czwartej Ewangelii wyraźnie podkreśla, iż przedmiotem wcielenia jest Słowo.

Uniżenie bowiem Chrystusa sprawiło Jego wywyższenie.

Apostoł Paweł w drugiej części hymnu pokazuje właśnie to wywyższenie Chrystusa przez Boga Ojca. Samowyrzeczenie się Jezusa Chrystusa przyniosło Mu wielką chwałę. Daje Mu imię ponad wszelkie imię. Pamiętać należy, iż w tradycji narodu wybranego nadawanie imienia jest oznaką nowego etapu ludzkiego życia. Nowe imię jest znakiem nowego etapu życia. Tym nowym imieniem Jezusa to imię Pan. Jezus stał się Panem Jezusem. Pan w tradycji greckiej oznacza właściciela lub mistrza. Pan, to oficjalny tytuł cesarzy rzymskich. Pan nade wszystko to greckie imię Jedynego Boga Jahwe. Zatem gdy Jezus został nazwany kyriosPanem oznacza to, że jest Mistrzem i Władcą, Panem życia, Królem Królów i Panem Panujących. Jest Panem – jest Bogiem. Formuła ta, to najstarsza credo Kościoła: Jezus Chrystus jest Panem.

 

[1] Zob. szerzej: H. Langkammer, Uniżony i wywyższony Chrystus (Flp 2,6-11), „Ruch Biblijny i Liturgiczny” 28(1975), s. 216-225; J. Łach, Najstarsze wyznania wiary w Jezusa Chrystusa w Nowym Testamencie, w: Żywe jest Słowo Boże i skuteczne, red. W. Chrostowski, Warszawa 2001, s. 191-205; W. Barclay, List do Filipian, Poznań 2002, s. 30-35; J. Flis, List do Filipian, Wstęp. Przekład z oryginału. Komentarz, Częstochowa 2011, s. 232-274.

« 7 8 9 10 11 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl