Nowy numer 18/2024 Archiwum

Czas narodzin Jezusa Chrystusa

Narodzenie Jezusa Chrystusa jest prawdziwą historią, która dokonała się w określonym miejscu i określonym czasie.

A zatem mamy pewność, iż narodzenie Jezusa miało miejsce nie wcześniej niż w czwartym roku przed naszą erą. Czy można podać bliższy rok narodzenia Chrystusa?

Wielu komentatorów[6] uznaje, iż zasadne jest uznanie, iż Jezus narodził się około 7/6 roku przed naszą erą[7]. Potwierdzeniem dla ich opinii jest data śmierci króla Heroda. Ponadto, odwołując się do Ewangelii wg św. Łukasza wskazują, iż narodzenie Jezusa ma miejsce w czasie spisu po rozporządzeniu Cezara Augusta (Łk 2,1), który władał cesarstwem od 31 roku przed naszą erą do 14 roku naszej ery[8].

W cesarstwie rzymskim wyróżniano dwa spisy: spis samych obywateli rzymskich oraz spis mieszkańców prowincji. Za spis właściwy uważano jednak tylko spis obywateli rzymskich i te określano mianem powszechnych. Odbywały się one równocześnie w całym imperium. Wiadomo o trzech spisach obywateli rzymskich w czasach Augusta: 28 i 8 roku przed naszą erą oraz w 14 roku naszej ery[9]. Około 8 roku przed naszą erą odbył się prawdopodobnie również spis lokalny – „prowincjonalny” na terenach Syrii i Palestyny.

A zatem Józef z Maryją udali się do Betlejem, by wziąć udział w spisie zarządzonym przez Heroda Wielkiego. Miałoby to miejsce w 7 lub 6 roku przed naszą erą[10]. Taki czas może potwierdzać również wyliczenie J. Keplera, według którego 7 lub 6 rok przed naszą erą był czasem koniunkcji Jupitera Saturna, w wyniku której pojawiła się nowa gwiazda. Do tego wydarzenia zaś wydaje się nawiązywać przekaz Ewangelii wg św. Mateusza o mędrcach spieszących za przewodem gwiazdy do Betlejem (Mt 2,1-12).

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl