Nowy numer 15/2024 Archiwum

Publiczna działalność Jezusa

We wszystkich Ewangeliach opis chrztu Jezusa rozpoczyna Jego publiczną działalność.

Poszczególne Ewangelie koncentrują się na różnych wydarzeniach z życia Jezusa. Mają na względzie różnice w teologicznych celach, mając na względzie, iż poszczególni redaktorzy pisząc do różnych adresatów wybierali i podkreślali różne tradycje kreślące wydarzenia z życia Jezusa, czy możemy naszkicować publiczną działalność Jezusa?

We wszystkich Ewangeliach opis chrztu Jezusa rozpoczyna Jego publiczną działalność. Z pewnością wydarzenie to jest ze wszech miar pewne i wiarogodne. Chrzest Jezusa relacjonowany jest we wszystkich Ewangeliach synoptycznych (Mk 1,9-11; Mt 3,13-17; Łk 3,21-22). Również Ewangelia wg św. Jana zna wydarzenie chrztu Jezusa. Jan Chrzciciel bowiem wyraźnie zaświadcza: „ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim” (J 1,32). Czwarta Ewangelia nie relacjonuje wydarzenia chrztu, jak to czynią pierwsze trzy ewangelie, ale potwierdza, że Jezus przyjął chrzest Janowy, potwierdza także, iż podczas chrztu miał miejsce zstąpienie Ducha Świętego (J 1,29-34). O chrzcie Jezusa (gr. baptidzo) informują zatem wszyscy ewangeliści, mimo, iż wydarzenie to sprawiało pierwszym chrześcijanom poważne trudności. Trudno bowiem było wytłumaczyć dlaczego Jezus, który nie popełnił żadnego grzechu, przyjął obmycie z rąk Jana Chrzciciela[1]. Wszystkie ewangelie potwierdzają chrzest Jezusa, choć można zobaczyć jak poszczególni ewangeliści, odczuwając trudności w tłumaczeniu tego wydarzenia, odmiennie kreślą i opisują chrzest[2].

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl