Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Bogacz i Łazarz (Łk 16,19-31)

Przypowieść "o bogaczu i Łazarzu" (Łk 16,19-31) znajduje się tylko w Ewangelii Łukasza i jest jedną z najbardziej znanych przypowieści Jezusa.

Być może Jezus opowiadając tę przypowieść wykorzystał i dostosował do swych potrzeb opowiadania, które w owych czasach były znane w Palestynie. Wśród różnych legend egipskich, przyniesionych do Palestyny przez Żydów aleksandryjskich, jest pochodzące z IV w. przed Chr. opowiadanie o bogaczu i biedaku, których los w zaświatach został radykalnie odwrócony: biedak został odziany w delikatne szaty, otrzymał bogactwa, które za życia posiadał bogacz, i w krainie zmarłych może stać obok Ozyrysa. Bogacz zaś odarty ze wszystkiego cierpi męki. Również w tradycji rabinistycznej istniało opowiadanie o ubogim, lecz pobożnym znawcy Prawa oraz o złym i bogatym synu celnika. Po śmierci znawca Prawa miał skromny pogrzeb, który był karą za to, że przy lekturze Pisma Świętego uczynił drobne zaniedbanie, natomiast syn celnika miał wystawny i uroczysty pogrzeb, który był nagrodą za to, że kiedyś jeden raz zaprosił do siebie ubogich na ucztę. W krainie zmarłych jednak ich los został całkowicie odwrócony. Za pobożne życie znawca Prawa otrzymał odpoczynek w ogrodzie nad rzeką i dostęp do źródła wody w celu ugaszenia pragnienia. Celnik zaś całe wieki musiał stać spragniony nad brzegiem rzeki nie mogąc dosięgnąć wody.

Być może opowiadania te były znane ludziom z czasów Jezusa. Chrystus zaś mógł wykorzystać zawarte w nich wątki, aby za pomocą znanych słuchaczom obrazów przekazać pewne prawdy. Niewątpliwie opowiadanie „o bogaczu i Łazarzu”, będąc pewnym przykładem, jest historią mądrościową, która niosła ważne przesłanie. W tekście tym można widzieć kontynuację i nawiązanie do innych przypowieści wygłoszonych przez Jezusa. Przypowieść „o bogaczu i Łazarzu” może być zakończeniem obrazu o nieroztropnym bogaczu (Łk 12,16-21). Może być także kontrastem dla opowiadaniu o obrotnym rządcy, który umiał dobra doczesne wykorzystać dla korzyści nie tylko doczesnej ale i wiecznej (Łk 16,1-8).

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl