Skromność (Łk 14,7-11)

Zaproszony przez faryzeusza Mistrz z Nazaretu, przychodzi na ucztę. Jezus bowiem zawsze przybywa tam, gdzie jest zapraszany.

Motywacja

Jezus podaje motywację, która zapewne wywołała wśród słuchaczy konsternację. Każdy człowiek pragnie osiągnąć trwałe szczęście. Źródłem prawdziwego szczęścia człowieka jednak nie jest otrzymanie z powrotem tego co się dało innym, ale skarb który otrzymamy w niebie (zob. Łk 12,33-34; 18,22). Skarb ten każdy gromadzi sobie, gdy czyni dobro tym, którzy nie mają czym się mu odwdzięczyć. Nauka Jezusa nie koncentruje się na ziemi – na życiu doczesnym, choć i ono jest dla Mistrza z Nazaretu niezwykle ważne, ale nade wszystko odnosi się do rzeczywistości nadprzyrodzonej. Jezus uczy, by wznieść się ponad ludzkie sprawy i nadzieje i patrzeć na niebo. Bóg bowiem wynagrodzi każde dobro uczynione za życia na ziemi, kiedy umarłych na nowo przywróci do życia.

Stąd też stwierdzenie Jezusa: „będziesz szczęśliwy… a odpłatę otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych” (Łk 14,14). Warto zwrócić uwagę, iż w Łk 14,14 pojawia się termin anastasis, który dosłownie oznacza po prostu powstanie, przyjęcie postawy stojącej. W teologicznej myśli Łukasz oznacza jednak bardzo często zmartwychwstanie, wskazuje, na powstanie w znaczeniu zmartwychwstania. Czasownik ten Łukasz odnosi wprost do zmartwychwstania, jak w Łk 20,33, gdy saduceusze pytają Mistrza czyją będzie przy zmartwychwstaniu żona, która miała wielu mężów.

Czasownik anastasis, jest jednak także przez Łukasz używany nie wprost do określenia zmartwychwstania, ale do pokazania, że w kimś dokonało się wydarzenie jakby zmartwychwstania. Maryja idzie w góry do swojej krewnej Elżbiety po wydarzeniu zwiastowania. Gdy Słowo stało się w Niej Ciałem, powstało w niej Nowe Życie – ona jakby powstała do nowego życia. Stąd też Łukasz zapisze, iż Maryja wstała (gr. anastasa) i poszła do swojej krewnej Elżbiety (Łk 1,39). Podobnie uczniowie spieszący do Emaus… Gdy napełnili się Słowem Jezusa, gdy Jezus pobłogosławił i dał im chleb, otworzyły się im oczy i poznali Go. Zapisze św. Łukasz, iż uczniowie poznawszy Jezusa wstali (gr. anastasis) – czy tez jak można powiedzieć, zmartwychwstali – i pełni mocy wrócili do Jerozolimy by dawać świadectwo o Zmartwychwstałym. Obudziło się w nich nowe życie – życie, które zapaliło w nich spotkanie ze Zmartwychwstałym.

« 7 8 9 10 11 »
oceń artykuł Pobieranie..