Nowy numer 17/2024 Archiwum

Skromność (Łk 14,7-11)

Zaproszony przez faryzeusza Mistrz z Nazaretu, przychodzi na ucztę. Jezus bowiem zawsze przybywa tam, gdzie jest zapraszany.

Motywacja

Jezus podaje motywację, która zapewne wywołała wśród słuchaczy konsternację. Każdy człowiek pragnie osiągnąć trwałe szczęście. Źródłem prawdziwego szczęścia człowieka jednak nie jest otrzymanie z powrotem tego co się dało innym, ale skarb który otrzymamy w niebie (zob. Łk 12,33-34; 18,22). Skarb ten każdy gromadzi sobie, gdy czyni dobro tym, którzy nie mają czym się mu odwdzięczyć. Nauka Jezusa nie koncentruje się na ziemi – na życiu doczesnym, choć i ono jest dla Mistrza z Nazaretu niezwykle ważne, ale nade wszystko odnosi się do rzeczywistości nadprzyrodzonej. Jezus uczy, by wznieść się ponad ludzkie sprawy i nadzieje i patrzeć na niebo. Bóg bowiem wynagrodzi każde dobro uczynione za życia na ziemi, kiedy umarłych na nowo przywróci do życia.

Stąd też stwierdzenie Jezusa: „będziesz szczęśliwy… a odpłatę otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych” (Łk 14,14). Warto zwrócić uwagę, iż w Łk 14,14 pojawia się termin anastasis, który dosłownie oznacza po prostu powstanie, przyjęcie postawy stojącej. W teologicznej myśli Łukasz oznacza jednak bardzo często zmartwychwstanie, wskazuje, na powstanie w znaczeniu zmartwychwstania. Czasownik ten Łukasz odnosi wprost do zmartwychwstania, jak w Łk 20,33, gdy saduceusze pytają Mistrza czyją będzie przy zmartwychwstaniu żona, która miała wielu mężów.

Czasownik anastasis, jest jednak także przez Łukasz używany nie wprost do określenia zmartwychwstania, ale do pokazania, że w kimś dokonało się wydarzenie jakby zmartwychwstania. Maryja idzie w góry do swojej krewnej Elżbiety po wydarzeniu zwiastowania. Gdy Słowo stało się w Niej Ciałem, powstało w niej Nowe Życie – ona jakby powstała do nowego życia. Stąd też Łukasz zapisze, iż Maryja wstała (gr. anastasa) i poszła do swojej krewnej Elżbiety (Łk 1,39). Podobnie uczniowie spieszący do Emaus… Gdy napełnili się Słowem Jezusa, gdy Jezus pobłogosławił i dał im chleb, otworzyły się im oczy i poznali Go. Zapisze św. Łukasz, iż uczniowie poznawszy Jezusa wstali (gr. anastasis) – czy tez jak można powiedzieć, zmartwychwstali – i pełni mocy wrócili do Jerozolimy by dawać świadectwo o Zmartwychwstałym. Obudziło się w nich nowe życie – życie, które zapaliło w nich spotkanie ze Zmartwychwstałym.

« 7 8 9 10 11 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl