Nowy numer 4/2021 Archiwum

Gimnazjalistka z indeksem

O św. Janie Pawle II, bł. ks. Jerzym Popiełuszce i bracie, który jako dziecko odprawiał msze siostrom, mówi Ania Mazur z Łużnej.

Gimnazjalistka z indeksem   Anna Mazur jest uczennicą gimnazjum w Łużnej, ubiegłoroczną laureatką konkursu biblijnego "Z mądrością proroków przez życie". W tym roku z kolei zajęła drugie miejsce w Polsce w Olimpiadzie Teologii Katolickiej i pierwsze w ogólnopolskim konkursie o bł. ks. Jerzym Popiełuszce Beata Malec-Suwara /Foto Gość Beata Malec-Suwara: Zdziwiłam się, kiedy zobaczyłam, że gimnazjalistka wzięła udział w Olimpiadzie Teologii Katolickiej. Mało tego, wygrałaś ją, zajęłaś 2. miejsce w Polsce. Gratuluję.

Ania Mazur: To był chyba pierwszy rok, kiedy organizatorzy na to zezwolili. Uczyłam się, choć na początku nie było pewne, że będę mogła wziąć w niej udział. Na szczęście się udało. Miałam przy tym ogromne wsparcie rodziców, rodzeństwa, księży - katechety i proboszcza, pani dyrektor, koleżanek i kolegów ze szkoły. Nie jest to więc tylko mój sukces, pomoc tych wszystkich osób była dla mnie bardzo ważna.

Nie czułam się wyróżniona w jakikolwiek sposób, że jestem młodsza od innych. Na etapie ogólnopolskim wiedzieliśmy, że i tak wszyscy osiągnęliśmy już dużo. Nikogo nie spotkałam z gimnazjum, wszyscy raczej byli z liceum. Bardzo byli zdziwieni tym, że jestem młodsza, budziło to ich szacunek. Olimpiada zarówno na etapie diecezjalnym, jak i ogólnopolskim nie była łatwa, ale nic nie jest niemożliwe dla człowieka, zwłaszcza kiedy się chce i do tego dojdzie pomoc Boża.

Dlaczego wzięłaś udział w olimpiadzie? Co Ci to dało? Z indeksu przecież długo jeszcze nie skorzystasz.

Biorę udział w konkursach nie ze względu na to, że nagroda jest atrakcyjna, ale ze względu na moje zainteresowania. Kwestia wygranej schodzi na drugi plan. Przygotowując się do olimpiady, odkryłam coś bardzo ważnego. Bardzo mnie poruszyły przemówienia Jana Pawła II do młodzieży. Było w nich widać ogromną miłość, rzeczywiście. O tym się słyszy, że Jan Paweł II bardzo chciał być blisko z młodymi, ale inaczej jest przeczytać, jak on sam się do młodych zwracał. Było to dla mnie osobiste spotkanie z Janem Pawłem II. Mogłam go lepiej poznać. Myślę, że dzięki tej olimpiadzie zyskałam Jana Pawła II jako przyjaciela, stał się mi bliski. Wcześniej znałam go, wiedziałam, że jest dla nas ważny, ale tutaj mogłam go spotkać. On jest w tych tekstach, warto do nich sięgać.

Twój katecheta mówił, że sama dodatkowo wyszukałaś sobie konkurs o bł. ks. Jerzym Popiełuszce. I znowu sukces. Tym razem 1. miejsce w Polsce.

Mój udział w konkursie to wierzchołek góry lodowej w tym wszystkim. Cała moja przygoda z ks. Jerzym zaczęła się dużo wcześniej. Oczywiście nie miałam możliwości go spotkać, bo urodziłam się 16 lat po tym, jak on zginął śmiercią męczeńską. Nawet teraz nie jestem w stanie powiedzieć, dlaczego on stał się taki ważny dla mnie. Konkursem zaczęłam się interesować pod koniec września, natomiast wcześniej wpadłam na pomysł założenia róży tutaj dla młodzieży z mojej szkoły. Szukałam patrona. Kiedy ksiądz mnie zapytał, kogo wybrałam, nie miałam żadnego pomysłu i spontanicznie przyszyło mi do głowy, że może ks. Jerzy. Nie wiem dlaczego. Chyba z nieba mi spadł. Opatrzność tak zrządziła. Zaczęłam się nim interesować. Skoro już był naszym patronem, chciałam coś o nim wiedzieć. Później, po obejrzeniu kilku filmów, reportaży, przeczytaniu rozmów z osobami, które go spotkały, on także stał się moim przyjacielem. Teraz widzę, jak bardzo mi pomaga, zresztą nie tylko mnie. Cały czas czuję jego wstawiennictwo w różnych sprawach, tych osobistych, ale i tych szkolnych. W tym konkursie także mi pomógł, bo prosiłam go o to.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama