Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Chrystus - prawdziwy Człowiek w wierze Kościoła starożytnego

Prawdę o Chrystusie Bogu i Człowieku przedstawiały Wyznania Wiary starożytnego Kościoła.

Podstawową prawdą związaną z ziemskim życiem Syna Bożego, o którym mówił artykuł o Jego boskiej naturze, był narodzenie Chrystusa. W credo nicejskim przyjście na świat Chrystusa zostało ujęte w słowach: „dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba i przyjął ciało za sprawą Ducha Świętego z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem”. Mówi się zatem o „zstąpieniu z nieba i przyjęciu ciała” i „staniu się człowiekiem”, oraz o dziewiczym Jego poczęciu i narodzeniu. Natomiast w wielu innych znanych nam Wyznaniach Wiary jest mowa o narodzeniu, co załatwia całą sprawę o wiele krócej. Mimo wszystko w jednym i drugim przypadku dane na temat przyjścia Chrystusa na świat są bardzo skromne. Bo czy to, gdy jest mowa o „zstąpieniu z nieba i przyjęciu ciała”, jak częściej mówiono na Wschodzie,  czy to gdy o „narodzeniu”, co bardziej wolał łaciński Zachód, przekaz jest bardzo skondensowany.

„Stanie się człowiekiem”, albo „narodzenie” są wydarzeniami związanymi z życiem każdego człowieka. Ludzie przychodzą na świat, co jest bardziej obrazowym wyrażeniem, albo się rodzą, co jest nazwą procesu, dzięki któremu człowiek pojawia się na świecie. Tak też było w przypadku Wcielonego Syna Bożego. Jedynym nadprzyrodzonym elementem, świadczącym o nadprzyrodzoności tego wydarzenia było to, że stało się to w wyniku dziewiczego poczęcia Maryi „za sprawą Ducha Świętego”. Prawda o dziewiczym poczęciu należała do tych prawd wiary, które były mocno i jasno eksponowane od samego początku. Teologiczne uzasadnienie znajdowano w tekstach Pisma Świętego, a w sposób bardzo popularny przedstawiały tę prawdę apokryfy o narodzeniu Chrystusa. Formuła „zstąpił z nieba” przypominała o tym, że On jednak istniał już wcześniej, a narodzenie ziemskie nie było początkiem Jego istnienia. Niebo kojarzone z Bogiem wskazywało rzeczywistość, w której wcześniej istniał.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl