Nowy numer 17/2024 Archiwum

Patrzeć na Chrystusa

Szkic o chrystologii Josepha Ratzingera-Benedykta XVI.

Trylogia „Jezus z Nazaretu”, o której mówimy, jest najbardziej znanym, ale z pewnością nie jedynym tekstem o Jezusie Chrystusie, który wyszedł spod pióra Josepha Ratzingera. O jakich jego pracach warto jeszcze pamiętać?

Zanim przejdziemy do konkretnych tytułów, chciałby poszerzyć nasze spojrzenie. W teologii katolickiej, czy szerzej chrześcijańskiej, jakiekolwiek zagadnienie podejmiemy, zawsze pojawi się w jego kontekście, w taki czy inny sposób, osoba Jezusa Chrystusa – absolutne centrum, początek, podstawa i osobowa istota chrześcijaństwa. Po cokolwiek więc sięgniemy z przebogatego dorobku pisarskiego Josepha Ratzingera zawsze natkniemy się lub spotkamy osobę Jezusa Chrystusa. Na osobną uwagę w odniesieniu do naszego pytania zasługuje szósty tom (wydany w dwóch woluminach) z niemieckiej serii Gesammelte Schriften (czyli „Pism zebranych”) Josepha Ratzingera, zatytułowany Jesus von Nazareth. Beiträge zur Chrystologie. Warto dodać, że tom ten opublikowany jest już również w języku polskim w wydawanej przez Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego serii Opera Omnia Josepha Ratzingera[3]. W pierwszej części tej publikacji zamieszczono trylogię, której poświęciliśmy już nieco uwagi, w drugiej inne, ściśle chrystologiczne publikacje późniejszego papieża. Właśnie w tej części znajduje się kilka prac J. Ratzingera, o których warto pamiętać i po które warto sięgnąć. Myślę tu przede wszystkim o następujących tytułach: Patrzeć na Przebitego. Szkice o chrystologii duchowej, Patrzeć na Chrystusa. Postać Chrystusa w świetle historii kuszenia, Jezus Chrystus dzisiaj oraz zamieszczone w ostatniej części tego woluminu (część F) Medytacje, kazania, katechezy[4].

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl