Nowy numer 13/2024 Archiwum

Patrzeć na Chrystusa

Szkic o chrystologii Josepha Ratzingera-Benedykta XVI.

Co jest charakterystyczną cechą chrystologii Josepha Ratzingera?

Najpierw chciałbym zaznaczyć, że podejmując w tak krótkim wykładzie temat chrystologii J. Ratzingera musimy się ograniczyć do bardzo ogólnego szkicu. Dlatego pytanie o charakterystyczną cechę chrystologii Josepha Ratzingera jest bardzo dobrym pytaniem.

Chrystologia Josepha Ratzingera jest chrystologią duchową, to znaczy pogłębioną naukową refleksją nad osobą Jezusa Chrystusa, ale ukierunkowaną nie tyle na poznanie ile na spotkanie i naśladowanie. Oczywiście J. Ratzingerowi chodzi o dogłębne poznanie osoby i problematyki związanej z osobą Jezusa z Nazaretu, zwłaszcza w kontekście współczesnych pytań i wyzwań, ale to poznanie ma poprowadzić do spotkania i naśladowania. Bardzo dobrym dopowiedzeniem do tego, co pragniemy przybliżyć, są słowa ks. prof. Krzysztofa Góździa – redaktora polskiego wydania pism zebranych J. Ratzingera – ze wstępu do nowego tłumaczenia trylogii Jezus z Nazaretu. „Tekst ten – pisze ks. Góźdź – nie jest […] zwykłym opowiadaniem o przeszłości, o ziemskim życiu Jezusa, ale jest […] medytacją nad tym, co sprawiło, i dalej wciąż sprawia, w naszym świecie Wcielenie, Śmierć na Krzyżu i Zmartwychwstanie Jezusa z Nazaretu. Najważniejsze jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, kim jest Jezus dla naszego świata, dla mnie, dla moich bliskich i dalekich, dla wszystkich. Chodzi zatem o «teraz» tej historycznej rzeczywistości, która nam się jawi nie jako przeszła, lecz jako wszechobecna, teraźniejsza”[5].

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl