Nowy numer 18/2024 Archiwum

Mesjasz pełen Ducha Świętego

Duch Święty w życiu i nauczaniu starotestamentowych proroków.

Druga para darów, którymi będzie obdarzony Mesjasz, to: „rada” i „męstwo”.

Dwa dalsze przejawy działania „Ducha Bożego”: „rada” (‘ēṣâ) oraz „męstwo” (gebûrâ) odnoszą się do porządku praktycznego i przypominają dwa tytuły mesjańskie z Iz 9,5: „Przedziwny Radca” (peleʾ jô‘ēṣ) i „Bóg Mocny” (ʾel gibbôr). Te dwa dary będą dla przyszłego króla szczególnie pożyteczne podczas wymierzania sprawiedliwości. Nie tylko pozwolą mu podjąć trafne decyzje, ale także umocnią go w ich realizacji.

„Duch rady” (aḥ ‘ēṣâ) zaowocuje podejmowaniem właściwych decyzji. W rządzeniu krajem doniosłą rolę odgrywali królewscy doradcy, którzy stanowili dla władcy nieocenioną pomoc (por. 2 Sm 16,15-23). Mesjański król – dzięki darowi Ducha Bożego – nie będzie musiał zdawać się na zdanie ludzkich, jakże często omylnych, doradców. On sam będzie „Przedziwnym Radcą” (Iz 9,5) posiadającym boski „dar rady” (Iz 11,2).

„Duch męstwa” (aḥ gebûrâ) wskazuje tutaj nie tyle na odwagę w walce militarnej (por. np. 1 Krl 15,23; 16,5.27; 22,46 etc.), co raczej na nieustępliwość w realizacji powziętych decyzji i planów oraz determinację w przezwyciężaniu wszelkich przeszkód stających mu na drodze (por. Ps 45,4). Sprzyja zatem nieustannemu i konsekwentnemu realizowaniu dobra. Według Księgi Hioba (Hi 12,13; 16,14) oraz Księgi Psalmów (Ps 65,7; 89,14; 146,11) gebûrâ jest przymiotem samego Boga, który może udzielić swej mocy komu zechce. „Dar męstwa” jest zatem darem nadludzkiej – wręcz boskiej – mocy. Zapowiadany Mesjasz będzie więc „Boskim Bohaterem” (por. mesjański tytuł „Bóg Mocny” w Iz 9,5).

Człowiek ubogacony „duchem rady” oraz „duchem męstwa” jest więc roztropnym, nieulękłym, śmiałym i dzielnym krzewicielem dobra i miłości wśród ludzi.

« 4 5 6 7 8 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl