Nowy numer 18/2024 Archiwum

Wyleję Ducha mego na wszelkie ciało

Duch Święty w życiu i nauczaniu starotestamentowych proroków.

Czy jednak ono już nie zrealizowało się w Dniu Pięćdziesiątnicy, gdy Duch Święty zstąpił na Apostołów?

Rzeczywiście, św. Piotr podczas swego przemówienia wygłoszonego w dniu Zesłania Ducha Świętego przytacza w całości proroctwo Joela w wersji greckiej (por. Dz 2,17-21) oraz stwierdza uroczyście, że „przebywający w Jerozolimie pobożni Żydzi ze wszystkich narodów pod słońcem” są właśnie świadkami spełnienia starotestamentowej zapowiedzi: „Spełnia się właśnie to, co powiedział prorok Joel!” (Dz 2,16). A zatem zapowiedź „wylania Ducha Bożego na wszelkie ciało” spełniła się w epoce rodzącego się Kościoła.

Co więcej, spełnienie przewyższa oczekiwania płynące z zapowiedzi prorockiej. O ile bowiem Joel zapowiadał „wylanie Ducha Bożego na lud wybrany” – Izrael, o tyle w Dniu Pięćdziesiątnicy „Duch Święty zstąpił na nowy lud wybrany” – „Nowy Izrael”. Kościół otrzymał pełnię darów Ducha, by obdarzać nią wszystkich swoich członków, zarówno tych pochodzenia żydowskiego, jak i pogańskiego. A zatem nie tylko wybrane jednostki, nie tylko lud wybrany, ale cała ludzkość partycypuje w obfitości charyzmatycznych darów Ducha Świętego. W ten sposób tekst proroctwa z Księgi Joela najbardziej ze wszystkich tekstów starotestamentowych wprowadza nas w nową epokę działania Ducha Bożego jaką jest czas od przyjścia Jezusa Chrystusa na świat do powtórnego przyjścia Jezusa Chrystusa – czyli Paruzji.

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl