Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Duch Odnowiciel

Duch Święty w życiu i nauczaniu starotestamentowych proroków.

Jakie przesłanie zawiera ten fragment Księgi Ezechiela?

Zawarta w tekście Ez 36,24-28 obietnica zesłania „Ducha Bożego” zrodziła się w konkretnych okolicznościach historycznych. Została ona skierowana do Izraelitów, którzy zmagali się z problemami natury politycznej, społecznej i religijnej. Miasta Judei leżały w gruzach, Świątynia Jerozolimska była rumowiskiem, spora część ocalałych z wojennej zawieruchy musiała opuścić ojczyznę i udać się na wygnanie babilońskie. Wszystko to prowadziło do rezygnacji z nadziei na rychłą zmianę sytuacji narodu i odsuwało w daleką przyszłość realizację oczekiwań mesjańskich. W związku z powyższym aktualne położenie Izraela postrzegane było niemal jako unicestwienie narodu. Również jego przyszłość rysowała się w ciemnych barwach.

Prorok miał jednak świadomość, że prędzej czy później nastąpi zbawcza interwencja Boga Jahwe na rzecz swego ludu. Dzięki niej przekraczające nawet najśmielsze ludzkie oczekiwania odrodzenie Izraela stanie się faktem . Te pełne nadziei idee oraz podtrzymujące na duchu przemyślenia prorok zawarł w drugiej części swego dzieła obejmującej rozdziały 33 – 48, która przez komentatorów bywa nazywana „Księgą Odrodzenia” lub „Księgą Nadziei”. To w niej możemy znaleźć obszerną perykopę Ez 36,16-38, która stanowi zapowiedź pełnego odrodzenia narodu izraelskiego. W samym jej centrum znajduje się wypowiedź proroka, która łączy odrodzenie ludu wybranego z działaniem „Ducha Bożego” (Ez 36,24-28):

 „Wezmę was spośród ludów, zgromadzę was ze wszystkich krajów, przyprowadzę was do waszej ziemi! Pokropię was czystą wodą i będziecie czyści! Oczyszczę was ze wszystkich waszych nieczystości i ze wszystkich waszych bożków! Dam wam serce nowe (b ḥādāš) i ducha nowego (aḥ ḥădāšâ) dam w wasze wnętrze! Usunę serce kamienne (b hā’eben) z waszego ciała, a dam wam serce cielesne (b bāśār)! Ducha mojego (rûḥî) dam w wasze wnętrze! Sprawię, że będziecie postępować według moich nakazów oraz moich przykazań będziecie przestrzegać i według nich będziecie postępować! Zamieszkacie w kraju, który dałem waszym ojcom! Będziecie moim ludem, a Ja będę waszym Bogiem!” (Ez 36,24-28).

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl