Nowy numer 3/2021 Archiwum

Duch Odnowiciel

Duch Święty w życiu i nauczaniu starotestamentowych proroków.

W naszym cyklu wykładów poświęconych Duchowi Świętemu w księgach prorockich Starego Testamentu zatrzymaliśmy się dotychczas na kilku konkretnych tekstach, które przybliżały naturę i działanie Ducha Jahwe. Jaki fragment dziś uczynimy przedmiotem analizy?

Po wykładzie poświęconym działalności Ducha Bożego w życiu starotestamentowych proroków przeanalizowaliśmy trzy fragmenty z Księgi Ezechiela, Księgi Izajasza oraz Księgi Joela, by zapoznać się z najważniejszymi tekstami odsłaniającymi rąbek tajemnicy Trzeciej Osoby Trójcy Świętej, pozostającej wciąż jeszcze w ukryciu w epoce Starego Testamentu.

Dziś na koniec tego cyklu spotkań – niejako go podsumowując – sięgniemy po jeden z najstarszych fragmentów prorockich traktujących o Duchu Bożym. Raz jeszcze otwieramy Księgę Ezechiela, tym razem na rozdziale trzydziestym szóstym. Interesująca nas perykopa obejmuje wersety od 16 do 38. Szczególnie istotne są natomiast wersety 24-28. Analizując ten fragment poczynimy również odniesienia do tych tekstów, nad którymi pochylaliśmy się w minione niedziele, podejmując próbę ukazania całościowego obrazu Ducha Bożego w nauczaniu starotestamentowych proroków.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Do jakiej księgi Starego Testamentu nawiązuje autor Pierwszego Listu św. Piotra?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl

lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor