Nowy numer 19/2024 Archiwum

Duch Święty w psalmach

Życie zniszczone grzechem może zostać odnowione przez Ducha Bożego - Psalm 51.

A czy przeżywana radość z radykalnej przemiany, jakiej doświadcza psalmista skłania go do otwarcia się na drugiego grzesznika?

Psalmista doświadczywszy miłosiernej miłości Boga pragnie, by dar Bożego przebaczenia mogli otrzymać wszyscy grzesznicy: „Pouczę nieprawych o Twoich drogach i wrócą do Ciebie grzesznicy” (w. 15).

Gotowość do współpracy z Bogiem w nawracaniu grzeszników jest owocem wewnętrznego procesu, jaki zachodzi w sercu, któremu zostały przebaczone grzechy. Tylko grzesznik, który odnalazł drogę Boga może wskazać ją człowiekowi zmagającemu się z pokusami lub podążającemu drogą grzechu.

Radość płynąca z nawrócenia i misjonarskie zaangażowanie w walce o nawracanie do Boga grzeszników budzi w psalmiście „Boży duch”, który działa w jego wnętrzu. Zanim psalmista otworzy usta, by uwielbiać Boga za przebaczenie jeszcze raz prosi o wyzwolenie od swego grzechu, by mógł razem z całą wspólnotą wiernych uczestniczyć w akcie wielbienia Boga: „Wybaw mnie od krwi, o Boże, Boże mój Zbawco, a język mój wyśpiewa Twoją sprawiedliwość. Panie otwórz wargi moje, a usta moje będą głosić Twoją chwałę” (ww. 16-17).

Przywołany symbol krwi może wskazywać na śmierć, której psalmista pragnie uniknąć, gdyż porzucony stan grzechu i szczere nawrócenie właśnie doprowadziły go do nowego życia, które teraz przepełnia pragnienie wielbienia Boga. Natchniony autor chce wychwalać Bożą sprawiedliwość, dzięki której każdy grzesznik może doświadczyć zbawczej pomocy Boga.

Psalmista jest przekonany, że prawdziwą ofiarą, zyskującą Bożą aprobatę, jest „duch skruszony” grzesznego człowieka, który pod wpływem „Bożego ducha” pokornie prosi Boga o przebaczenie: „Bo nie pragniesz bym Ci składał ofiary, ani nie masz upodobania w całopaleniach. Ofiarą dla Boga jest duch skruszony i uniżonym sercem Bóg nie pogardzi” (ww. 18-19).

Skruszone serce podkreśla prymat ludzkiego sumienia i życia w świecie. Taka wewnętrzna postawa powinna znamionować również każdego uczestnika kultu, ponieważ najmilszą ofiarą Bogu jest nade wszystko skruszone serce i skruszony duch (Iz 57,15). To właśnie dzięki skrusze i pokornej prośbie o przebaczenie Bóg pozostawia człowiekowi swego ożywiającego ducha, który poprzez oczyszczenie serca odnawia ludzkie życie.

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl