Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Duch Święty w Psalmach

Duch Boży, dzięki któremu stworzenie istnieje i żyje - Psalm 104.

Czy tak zobrazowane „szaty” Boga wskazują na jakąś niedostrzegalną rzeczywistość?

Lśniące światło obrazujące Boże „ubranie” wskazuje na samą obecność Boga. W ten sposób psalmista odrywa wzrok czytelnika od światła stworzonego i zwraca go w stronę światła niestworzonego, czyli odsyła bezpośrednio do Boga, który jest źródłem wszelkiego światła i wszelkiego istnienia.

A dalej, od Bożego „ubrania”, symbolizowanego przez pełną światła początkową scenę, dokąd prowadzi nas psalmista?

Po ukazaniu wielkości Stwórcy wyrażonej symboliką „światła”, psalmista odwołuje się do innego znaku Bożej transcendencji, jakim jest sfera „nieba”: „Rozciągnąłeś niebo jak namiot. Wznosisz swe komnaty ponad wodami, chmury są twoim rydwanem, poruszasz się na skrzydłach wiatrów. Wichry czynisz swymi posłańcami, a sługami swymi – płomienie ognia” (ww. 2b-4). Przytoczony fragment odzwierciedla klasyczny, zgodny ze starożytną kosmografią, trzyczęściowy układ przestrzeni tworzących wszechświat: niebo – ziemia - otchłań. Rozciągnięta przez Boga, jak beduiński namiot, sfera niebieska, która rozpościera się nad całą ziemią obrazuje miejsce Bożego zamieszkania. Niebo postrzegane jako Boży namiot stanowi jednocześnie konstrukcję służącą zatrzymaniu znajdujących się powyżej górnych wód, które w postaci atmosferycznych opadów spływają na ziemię. Dalej psalmista wymienia elementy przynależące do niebieskiej strefy: „chmury”, „wiatry” oraz „błyskawice”. Wymienione komponenty obrazują skład kosmicznego aparatu, który służy samemu Bogu. Warto w tym miejscu dodać, że elementy, jakie zostały zawarte w poetyckim obrazie niebieskiego mieszkania, zwłaszcza ogień i błyskawice, stanowią klasyczną oprawę teofanii, czyli opisów ukazujących objawiającego się Boga. W kolejnej strofie psalmista przenosi swój wzrok ze sfery nieba na obszar ziemi.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl