Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jezus "mocą Ducha Bożego wyrzuca złe duchy" (Mt 12,28)

Znaczenie Ducha Świętego według Ewangelii św. Mateusza.

Obietnica stałej obecności

Całość kończy się zapewnieniem Jezusa, iż będzie z Apostołami i zagwarantuje powodzenie ich pracy – „Jestem z wami”. Apostołom nie wystarczą jedynie siły naturalne w wypełnianiu misji: sam Pan będzie towarzyszył wysłannikom. Wzmocni ich swoją mocą i swoim autorytetem. Taka myśl pojawia się wiele razy w Starym Testamencie, którego autorzy często piszą o szczególnej obecności Boga (por. Rdz 26,24; Pwt 20,1-4; Joz 1,9; Iz 41,10; 43,5; Jr 1,8.19). Jest to obietnica, która ma swoje źródło w imieniu Boga – hebrajskie Jahwe (Wj 3,15). Mimo słabości wybranych ludzi moc Boga przezwycięży wszelkie trudności. W naszym wypadku oznacza to, iż Bóg Izraela, za pośrednictwem uwielbionego Chrystusa, przekształca teraz swoją obecność na korzyść Izraela w obecność na korzyść wszystkich narodów i to na zawsze.

Dwa semicko zabarwione zwroty wyrażają tę ciągłą obecność Chrystusa wśród swych wysłańców oraz jej trwanie. Pierwszy zwrot: „przez wszystkie dni” znaczy tyle, co zawsze, ciągle. Odpowiada hebrajskiemu kol-hajamim, które jest często zastępowane przez leolam (= wiecznie). Gdy chodzi o drugi zwrot: „aż do skończenia świata” to jego sens jest dyskusyjny. Może mieć znaczenie czasowe (skończenie, koniec) albo przestrzenne (kraniec). W drugim wypadku można by przyjąć, że Chrystus zapowiada swoją obecność nieograniczoną geograficznie czy etnicznie. Jednak termin grecki (synteleia) ma najczęściej znaczenie czasowe. W takim razie wskazuje na końcową epokę Kościoła. Epokę tę zainaugurowało zmartwychwstanie Chrystusa i Jego wejście w posiadanie kosmicznej i uniwersalnej władzy.

« 9 10 11 12 13 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl