Jezus "mocą Ducha Bożego wyrzuca złe duchy" (Mt 12,28)

Znaczenie Ducha Świętego według Ewangelii św. Mateusza.

Słowa Jezusa nie stanowią pociechy, ale dają zapewnienie zwycięstwa: Misja apostolska powiedzie się. Chociaż pomoc Jezusa nie wyklucza ofiar i trudności, to jednak praca misyjna osiągnie swój cel. Ewangelia św. Mateusza kończy się więc optymistyczną wizją. Chrystus obejmie wszystkie czasy. Działalność misyjna jest zatem rzeczywistością eschatologiczną. Odnosi się do przyszłości, która już się rozpoczęła. Misja jest konsekwencją objawienia władzy Chrystusa.

Rodzi się jeszcze pytanie: czy zapewnienie dotyczy tylko Apostołów, czy odnosi się także do hierarchii Kościoła? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od zwrotu aż do skończenia świata. Słowa te wskazują, że obietnica dotyczy nie tylko Apostołów, ale także ich następców.

Nie można w określeniu z wami widzieć tylko wspólnoty chrześcijańskiej. Łączy się ono bowiem bardzo ściśle z poprzednimi zdaniami, tj. z wypowiedzią o misji Apostołów. Dlatego nie można w słowach Chrystusa widzieć tylko zapewnienia o Jego obecności we wspólnocie wierzących.

BIBLIOGRAFIA:

Gargano I., Lectio divina do opisów zmartwychwstania, Kraków: Wydawnictwo Księży Sercanów 2003.

Homerski J., Ewangelia według św. Mateusza. Wstęp – przekład z oryginału – komentarz (PŚNT. III/1), Poznań-Warszawa: Pallottinum 1979.

Kudasiewicz J., „Idąc więc czyńcie uczniami wszystkie narody” (Mt 28,16-20), w: tenże,  Ewangelie synoptyczne dzisiaj, Ząbki: Apostolicum 1999, s. 340-358.

Paciorek A., Ewangelia według św. Mateusza. Rozdziały 14-28. Wstęp – przekład z oryginału – komentarz (NKB, 1/II), Częstochowa: Edycja Świętego Pawła 2008.

 

[1] Por. A. Paciorek, Ewangelia według św. Mateusza. Rozdziały 14-28. Wstęp – przekład z oryginału – komentarz (NKB, 1/II), Częstochowa: Edycja Świętego Pawła 2008, s. 721.

[2] J. Kudasiewicz, Odkrywanie Ducha Świętego, Kielce: Jedność 1998, s. 265.

« 9 10 11 12 13 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..