Nowy numer 18/2024 Archiwum

Źródło życia duchowego

Duch Święty w Ewangelii św. Jana.

W jakim celu Jezus się pojawił?

Zgodnie ze Starym Testamentem przybycie jakiejś osobistości z nieba wskazuje, że ma ona do spełnienia określone zadanie. Chodzi o misję, jaką mają wypełnić uczniowie. Zbawczy charakter słów: „Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam” nie ulega wątpliwości. Jezus rozciąga na uczniów misję, którą otrzymał od Ojca. Jest to niewątpliwie nawiązanie do słów Jezusa z Ostatniej Wieczerzy: „Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posyłałem” (J 17,18). W czasie Ostatniej Wieczerzy Chrystus identyfikował ze sobą przyszłych wysłanników. Mówił: „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto przyjmuje tego, którego Ja poślę, Mnie przyjmuje. A kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał” (J 13,20). Zlecona uczniom misja pochodzi od Boga, który chce dać życie światu. Wysłanie ich zakłada także to, co dotyczyło zadania, jakie otrzymał Jezus: uwielbić Ojca przez objawienie Jego Imienia i Jego miłości (por. J 17,6.26). W dalszej części misja uczniów zostaje jednak zawężona do odpuszczania grzechów. Uczniowie, a w konsekwencji Kościół, będą kontynuowali dzieło zbawcze Chrystusa. Kontynuacja tego dzieła będzie jednak możliwa tylko wtedy, kiedy uczniowie otrzymają Ducha Świętego. Według obietnic, udzielonych w czasie Przemówienia pożegnalnego na Ostatniej Wieczerzy (J 14,16-17.25-26; 15,26-27; 16,7-11.13-15), Jezus, po swoim odejściu, powinien powrócić do uczniów i powinien im udzielić Ducha Świętego. Chrystus zakończył swoją ziemską wędrówkę, ale ci, którzy zostali wezwani, aby żyć Jego życiem i być w innym świecie, nie korzystają jeszcze z owocu, który przyniósł. Dlatego Chrystus musi wypełnić do końca swoje dzieło. Duch Święty będzie tym, który poprowadzi dalej zbawcze dzieło Jezusa. Będzie działał w uczniach i przez nich złączy ludzi z Bogiem.

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl