Odwiedzamy Lipnicę Murowaną, gdzie do dziś stoi dom bł. Marii Teresy Ledóchowskiej.
Misyjny entuzjazm
Maria Teresa pisze tysiące artykułów na temat misji, a po założeniu drukarni wydaje bezpłatne książki w językach afrykańskich, Biblię, katechizmy, modlitewniki. Środki finansowe pochodziły m.in. od osób zrzeszonych w „Dziele Prasy Afrykańskiej”, którego pierwszym członkiem był papież Benedykt XV.
Dzisiaj bł. Maria Teresa Ledóchowska jest jedną z najwybitniejszych postaci w Kościele na polu pracy misyjnej.
- Ożywiła i podniosła ducha misyjnego wśród świata katolickiego, odkryła nowe drogi współpracy misyjnej, umiała zainteresować i pociągnąć do tej współpracy szerokie masy ludzi, nawiązała ożywiony kontakt z misjami katolickimi w Afryce. Przez swą modlitwę, ofiarę i pracę przyczyniła się do szybkiego rozszerzenia się i utrwalenia Kościoła na kontynencie afrykańskim - podkreśla s. Jolanta.
Z wyglądu poważna, wręcz surowa, w rzeczywistości była bardzo pogodna, życzliwa i dobrotliwa. Jej serce przepełnione było prawdziwą radością i miłością do człowieka, szczególnie tego najbiedniejszego.
Nieprzypadkowo więc zostaje nazwana matką Afryki, mimo że nigdy tam nie była, oraz patronką współpracy misyjnej Kościoła w Polsce. Umarła w Rzymie 6 VII 1922 roku, 19 X 1975 roku została ogłoszona błogosławioną.