GN 2/2021 Archiwum

Matka Afryki z Lipnicy Murowanej

Dzisiaj mija 42 rocznica beatyfikacji bł. Marii Teresy Ledóchowskiej.

Maria Teresa, zanim zamieszkała w Lipnicy, wiodła szczęśliwe życie w Austrii. Urodziła się 29 kwietnia 1863 roku i już w dzieciństwie dała się poznać jako wrażliwe dziecko, obdarzone wieloma talentami.

Miała fenomenalną pamięć i artystyczną duszę. – Jako pięciolatka ułożyła mały utwór sceniczny dla domowników, a mając dziewięć lat, napisała wiersz pt. „Mój sen” charakteryzujący się, jak na ten wiek, dojrzałością umysłu – dodaje s. Jolanta Burdak, klawerianka. Jako panienka była bardzo wesoła, żywa, lubiła rozrywki, teatr i podróże. Do Lipnicy przyjechała w 1883 roku.

Dom bł. Marii Teresy i św. Urszuli Ledóchowskich w Lipnicy Murowanej   Dom bł. Marii Teresy i św. Urszuli Ledóchowskich w Lipnicy Murowanej
Joanna Sadowska
Pomagała w gospodarstwie, a wolne chwile spędzała na spacerze, utrwalając na obrazach co piękniejsze widoki. To między innymi dzięki jej akwarelom wiadomo, jak wyglądał przed laty lipnicki rynek, uliczki i najbliższa okolica.

Kilka lat później przeszła ospę, która zniszczyła jej urodę. Z jednej strony było to bolesne doświadczenie, z drugiej natomiast jeszcze bardziej otworzyło ją na Boga. Już w Lipnicy wypowiedziała słowa „Ja także pragnę uczynić coś wielkiego dla Boga”. Marzenie stało się rzeczywistością.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama