Nowy numer 13/2024 Archiwum

Arka Pana

Zwykło się przyrównywać Kościół do łodzi, nazywając go metaforycznie "Łodzią Piotrową".

Czy wiemy jak mogła wyglądać taka łódź rybacka z czasów Jezusa?

Tak, z pomocą przychodzi tutaj archeologia. W 1986 r. dwaj bracia z kibucu Ginnosar położonego na zachodnim brzegu Jeziora Galilejskiego odnaleźli na dnie jeziora – którego poziom wód opadł do rekordowo niskiego stanu – pozostałości drewnianej łodzi, datowanej metodą radiowęglową na lata 100 przed Chr. – 67 po Chr., a zatem współczesnej Jezusowi. Łódź taka miała 8,2 m długości oraz 2,3 m szerokości i prawdopodobnie była wyposażona w jeden kwadratowy żagiel. Jej załogę tworzyło przynajmniej pięciu ludzi, a pomieścić mogła co najmniej dwa razy tyle osób. Nie znaczy to oczywiście, że tą konkretną łodzią pływał Jezus czy Jego uczniowie, niemniej jednak jest to bardzo cenne odkrycie, a dla historyków i biblistów prawdziwy rarytas. Znalezisko można dziś oglądać w tamtejszym muzeum. Z kolei z repliką tej łodzi można zapoznać się w Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl